Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Брейкинг нюз" - България през погледа на западните военни кореспонденти

Асен Владимиров
Снимка: СБЖ

Документалният филм "Брейкинг нюз" използва непознати материали от най-големите световни издания, за да разкаже за работата на журналистите на фронта в годините 1877-1878 и за жестоката конкуренция между тях; за погледа им към българите. Сценарист, продуцент и режисьор на филма е Асен Владимиров. Руско-турската война от 1877-1878 г. е най-широко отразяваната война от пресата през целия XIX век. Около стотина военни кореспонденти и художници от целия свят придружават руската и турската армия, за да информират своите читатели за жестоките сражения.

В предаването "Преди всички" Владимиров обясни защо българските земи по време на Руско-турската война стават интересни за военните кореспонденти от големите западни издания - основно британската, американската и френската преса:

"Интересът започва още при потушаването на Априлското въстание, където английската и френската преса играят доста решаваща роля - подклаждат общественото мнение".

По думите му западният свят не е знаел почти нищо за България, а кореспондентите на пресата помагат за опознаването на българите като народ.

"Първоначално тях ги интересува екзотиката. Често пъти си доизмислят, защото някои дори не стъпват на фронта. Малко като днес - има и фалшиви новини", разказа още Асен Владимиров и добави, че за тогавашното време кореспондентите са били герои.

Западните кореспонденти са плащали доста пари, за да предадат кореспонденциите си: "Състезанието, кой първи ще предаде за войната, е било свирепо. Използвали са се и нечестни методи, заблуда на колегите", обясни още сценаристът на филма.

Владимиров коментира, че руските кореспонденти са били в пълно информационно затъмнение, а и са знаели твърде малко за българите и това изиграва лоша шега:

"Очаквали са да видят народ, когото го колят и бесят, живее мизерно, а виждат сравнително хубави къщи, не всички хора са бедни. И те си казват: "Къде сме тръгнали да освобождаваме ние?". Особено обикновените руски войници, които са живели много бедно".

Интервю на Ирина Недева с Асен Владимиров в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17