Макар и малко на брой българските вестници и списания от онова време отделят подобаващо място на страниците си на подписването на Санстефанския мирен договор и на коментари за него. Архивите също говорят за историческото събитие за България.
Заместник-директорът на „Библиотечни дейности“ в Националната библиотека „Свети Свети Кирил и Методий“ Ваня Аврамова прави своеобразен преглед на печата - съвременник на подписването на мирния договор, а Ваня Гезенко, експерт в Държавна агенция „Архиви“, разказва за архивите, запечатили събитията.
Художникът-фотограф Иво Хаджимишев преди 12 години тръгва по следите на фронтовите фотографи през Руско-турската война:
„2006-2008 година намерих контакт в Хюстън с руски изкуствовед и изследовател на фотографията, който ми каза, че в държавния архив на Русия се намира императорския албум на Александър II от тази война. Една зима заминах за Москва, получих достъпа. И пред мен тази война се разкри в изображение. Главният фотограф е обозначен като А. Д. Иванов, предполага се, че е от Беларус. Той е вървял с армията и срещу заплащане получихме право да ги изнесем от Русия“.
В предаването „12+4“ Хаджимишев сподели:
„Тогава фотографът е пътувал с каруца - лаборатория, в която е полагал светлочувствителната емулсия върху стъкло, правил е фотографията и е обработвал стъклото обратно, изсушавано е това стъкло и чак по-късно се е правило контактно копие от изображението“.
Изкуствоведът Доротея Соколова от Националната художествена галерия разказа и за възрожденските художници - съвременници на Освободителната война, които са можели да отразят събитието в алегоричните си композиции, както и за художници, пресъздавали сюжета в картините си години след 1878 - 1879 година.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..