"Когато искаме да можем да избираме къде може да има контакт със земята, дали говорим за минно поле или за място с радиоактивен материал, Марс е особено добър хабитат за четирикраки роботи, поради няколко фактора. Там каменистият терен особено износва всякакъв тип гуми, които са постоянно в контакт с него, докато един четирикрак робот би могъл да избира къде да стъпва. Второ - планинската гравитация на Марс. Ще бъде възможно да се използват роботи с по-слаби мотори, да използват по-големи батерии, чрез които роботът да може да ходи на Марс. При такива обстоятелства четирикраките роботи се справят по-добре от четириколесните", обясни Йордан Цветков.
Той планира да продаде разработката си на институциите, които проявяват интерес.
"Засега този робот е направен главно с изследователска цел и впоследствие ще видим коя фирма би имала интерес към подобна разработка", допълни ученикът.
След като завърши училище, Йордан Цветков ще продължи да работи върху робота.
"Роботиката е важна като наука, защото ние сме свикнали да работим или в света на софтуера, или в света на хардуера. Не сме свикнали да виждаме комбинацията между двата свята и да се опитваме да работим в двата едновременно", изтъкна Цветков.
Делко Златански от Пловдивския университет и Свилен Пенков, който учи в Единбургския университет, са хората, които поддържат интереса на Йордан към роботиката и му помагат с насоки. А резултатът от подкрепата е, че Йордан взе една от наградите на БАИТ тази година.
"Ако не бяха те, аз не бих се захванал. Затова те си знаят кои са. На всички благодаря", признателен е той.
Йордан Цветков смята, че в училището в Пловдив продължава традицията да запалва своите съученици по роботиката. Там е получил подкрепа от учителите.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..