През цялата първа седмица на мигрантския сблъсък на сухопътната граница между Гърция и Турция там бяха специалните пратеници на БНР Тоня Димитрова и Лъчезар Вълев от гръцка страна и Мариян Карагьозов - от турска.
„На гръцката граница приличаше по-скоро на военно положение“, сподели Тоня Димитрова. „Толкова военни не сме виждали по гръцката граница, непрекъснато сновяха военни камиони, полицейски патрули. Пълна блокада по улиците“.
В момента, когато спряхме на пътя, за да изпратим репортаж, военните дойдоха на момента да ни проверяват, разказа тя.
„Изключително затегнати мерки за сигурност, нещо коренно различно от 2015 г. (при предишната мигрантска криза, когато на територията на цяла Гърция имаше лагери)… Всичко беше затворено и като че ли утихнало в очакване на нещо много лошо. Хората не излизаха на улицата, специално в селото Кастаниес“, продължи Тоня Димитрова.
„Но същевременно с високо вдигнати знамена, както отбелязва днес в анализ „Катимерини“, добави Лъчезар Вълев. „Има консолидиране на гърците в подкрепа на армията и полицията“.
Прибрани журналисти
Мариян Карагьозов разказа за инцидент вчера от турската страна на границата, когато е пътувал с кола с колеги от германското обществено радио, испански журналист и местна турска преводачка.
„Близо до границата край Пазаркуле до нас спря кола на жандармерията, която каза, че районът е затворена зона и нямаме право да се намираме там. Провериха ни документите, след което ни съпроводиха с нашия автомобил до жандармерийско управление в центъра на Одрин“, каза той. Последвала проверка прескартите и вземане на обяснения.
Карагьозов благодари за „бързата реакция на българското външно министерство и консулството в Одрин, чиято намеса бе много важна, дори решаваща“ за по-бързото освобождаване на журналистите.
Информационна война между Анкара и Атина
Тримата специални пратеници на БНР коментираха и значителните разминавания на данните между Турция (140 000) и Гърция (най-малко десет пъти по-малко) за мигрантите, преминали границата.
„Това е част от информационната война между властта в Гърция и властта в Турция. Съвсем нормално е да има такова разминаване“, каза Лъчезар Вълев.
„От една страна Анкара замеря с обвинения Гърция, а пък Гърция постоянно разпространява снимки и видеозаписи за това, че дори турските сили обстрелват с шокови гранати и сълзотворен газ от турска страна към гръцка и умишлено помагат на мигрантите, показват им различни пътища“, добави той.
Вълев сподели още, че се налагало често да отговаря на въпрос на местни граждани защо няма мигрантски натиск към България, а само към Гърция.
„Фактът, че към България няма натиск налива още вода в мелницата на информационната война и че това е организирано от турска страна, поне гърците използват това като аргумент.
Целият разговор с Тоня Димитрова, Лъчезар Вълев и Мариян Карагьозов може да чуете от звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..