„Това правителство смята да забрани със специален закон изхвърлянето на храна от хранителните магазини в България“ е темата на дебати по модела на британския парламент, организирани днес от фондация „Биоселена“ и Клуб „Дебати“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Според Драгомира Раева, експерт по проекта „Твоята храна“ на фондация „Биоселена“, в България през 2019 г. средногодишно на човек се пада по 70 кг изхвърлена храна, годна за консумация.
„За България имаме данни от Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Макар че ние имаме една много хубава поговорка - „Храна не се хвърля“ - много от нас реално я знаят, имат някакво уважение към нея, но предвид изобилието от храна, което има около нас, си позволяваме да разточителстваме“.
Раева отбеляза, че според данни от 2016 г. средно в страните членки на Европейския съюз за една година се изхвърлят по 173 кг на човек годна за консумация храна. Но в страни като Гърция този показател е почти двойно по-нисък в сравнение с българския – 44 кг.
„Явно има какво да се направи“, заключава експертката от фондация „Биоселена“ и подчертава, че сред причините за разхищението на храна е загубата на пряка връзка с производството ѝ за голяма част от населението, включително и факта, че голяма част от консумираната у нас храна се внася от чужбина.
Според Раева около 28% от земеделската земя на планетата, или площ по-голяма от тази на Канада и почти равна по размер на Русия, се използва за производство на храна, която впоследствие се изхвърля.
Мартин Михайлов от Асоциация „Дебати“ подчерта, че изборът на темата е направен, тъй като тя позволява проблематизиране в дълбочина и при разглеждането ѝ могат да бъдат представени различни гледни точки и да се получи сблъсък на позиции:
„Всички морално ще си кажат „Ние не трябва да изхвърляме храна!“ Но не можем да разберем дълбочината на проблема и как той е обвързан с толкова много различни сфери от нашия живот.“
В заключение Михайлов подчертава, че дебатите са предпоставка за по-висока информираност и за промяна в личната позиция и отговорност по темата за разхищението на храна.
Драгомира Раева от своя страна отправи апел след днешния дебат. „Всички хора, които се ангажират и участват, да променят нещо, дори само едно нещо в ежедневните си практики…“
Сред предизвикателните съвети към гражданите за умно пазаруване и по-малко разхищение на храна, подготвени от нейната организация, тя откроява посланията: „Не ходете на пазар гладни, не се поддавайте на промоции „2 вместо 1“ или разпродажби, вземайте си малка кошница.“
Запис на разговора можете да чуете от звуковия файл.
Партия АБВ представи водачите на своите листи в София. В 23 многомандатен район начело е доц. Атанас Мангъров, в 24-ти - председателят на младежката организация Пламена Заячка, а в 25-ти район - председателят на софийската структура Христо Колев. Доц. Мангъров обяви за свой приоритет противопоставянето на безумните, по думите му, мерки срещу..
Седмица, в която битката за ваксините стана още по-мащабна. И все по-ясно се очертаваха нови разделителни линии - между имунизирани и неваксинирани срещу Covid-19. Често звучеше понятието "зелен паспорт". Според едни - билет за вход към нормалния живот, според други - поредно посегателство срещу свободата. "Обединихме се около въвеждането на..
„Зелените коридори“ отварят вратата по-скоро към младите, към активните хора да се ваксинират, докато възрастните са изоставени в тази ситуация. Тази позиция изрази пред БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според Кацаров е трябвало първо да се защитят най-уязвимите – възрастните и хронично..
" Гледам с все по-нарастващо безпокойство и объркване на това да се пътува, ако имаш документ, че си ваксиниран , още повече, че България се проваля във ваксинационната си кампания и план", каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев по повод днешното обсъждане на международни ваксинационни сертификати . "Европа няма в своята история подобно..
"Тъй като вече има три ваксини, които са одобрени в нашата страна, с доказана ефективност и безопасност, хората имат право да избират, а данните за ваксините се обновяват непрекъснато, затова пък хората се объркват и в информацията", коментира в предаването "Преди всички" д-р Цветелина Великова, имунолог и един от авторите на Фейсбук общността..
Несвършена навреме работа по укрепване на огромно свлачище заплашва да откъсне достъпа до половината къщи в село Калайджии в Златаришкия Балкан . За решаване на проблема държавата отпусна преди повече от година 320 хиляди лева. Обявена е обществена поръчка от Община Златарица, която с най-ниска цена през миналото лято печели строителна..
Животът има начало и край и те се характеризират със своята еднаквост – микромортите при първия и последния дъх . Всъщност твърдението е валидно, ако Смъртта ни посети на 100-годишна възраст, казва в интервю за „Изотопия” професорът по математика и статистика Кристиан Хесе. Той преподава в Университета в Щутгарт, а една от любопитните скали,..
Ако наистина искаме нещо в България генерално да се промени след тези избори, логично е да заложим на новото, на новите лица, на новите идеи, на..
Драматичната ескалация на културата на цензура, отмяна и заличаване, на политиките на идентичността и на критичните расови и джендър теории,..
Идва, идва моментът, скъпи сънародници, на нашето свободно волеизлияние. Настъпи часът, когато ние, клетите рожби на отечеството, отново ще вземем..