Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Велико Търново

Ученически парламент прави ежегоден благотворителен бал с кауза

Тази година ще подкрепят отделение в местната болница

Градският ученически парламент във Велико Търново
Снимка: Фейсбук

Градският ученически парламент във Велико Търново определи каузата на тазгодишния си благотворителен бал. 60-те средношколци от старата столица решиха да подпомогнат педиатричното отделение на областната болница и да дарят средства за лечението на 3-годишно болно момиченце.

Пролетният благотворителен бал на учениците е предвиден за 12 март. Градският ученически парламент във Велико Търново провежда пролетния си благотворителен бал за четвърта година. Първите две издания бяха посветени на болни деца. Миналата година благородната ученическа инициатива подпомогна детския дом за медико-социални грижи в Дебелец.

„Ще подкрепим детското отделение към МБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ като ще закупим апарат, който изследва функционалното дишане на децата в отделението, тъй като той е необходим при изследване на деца от всякакви възрасти. Смятаме, че така ще помогнем на възможно най-много хора да може по-бързо да се установи дадено заболяване“, каза Виктория Колева от градския ученически парламент във Велико Търново.

„Тъй като апаратът е на стойност 1500 лева, ние смятаме, че ще успеем да съберем по-голяма сума. Като втора кауза, допълнителните средства, които ще съберем, смятаме да дарим за Ана Паздеркова, която е на три години и страда от детска церебрална парализа“, допълни Йоана Якова, председател на градския ученически парламент във Велико Търново.

Благотворителната инициатива на учениците е подкрепена от Община Велико Търново, Младежкия дом и големи фирми от града. Социалната отговорност на учениците е достойна за уважение и показателна, че за добротата и съпричастността няма възраст.  

Миналата година от пролетния благотворителен бал на Градският ученически парламент бяха събрани и дарени 3527,97 лв. за децата с увреждания в Дома за медико-социални грижи в Дебелец. С парите, събрани от средношколците, беше осигурен вертикализатор, проходилка, дидактически шкафове, музикален инструмент и детски книжки.

През този месец градският ученически парламент продължава с още инициативи.

„Предстоят ни през март месец да направим нашата акция „Внуче под наем“ в старческия дом. Ние се срещаме с възрастните хора, пеем песни, играем хора заедно и правим интересни интерактивни игри. Друга акция е „Аз съм малък, но зная“, която организираме в училищата за петокласници. Това е състезание между петокласниците - кой знае повече на различни теми, които изучават в училище“, изтъкна Йоана Якова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33