„От малък искам да направя нещо, което катери стълби. Това беше идеята – да бъде направена инвалидна количка, помагаща на хората“, разказа Теодор в предаването "Рано в неделя".
Количката е направена „с подръчни материали и доста знания“. Разработката отнела около три месеца. „Включително механика, електроника, управление, програмиране, но в сравнение с други прототипи за мен не беше чак толкова сложно“, признава ученикът.
Започната като дипломен проект, Теодор Тодоров се надява количката да се превърне в бизнес начинание, но все още не я е патентовал.
„Идеята е да го направя още по-достъпно за хората, като смаля цената. Имам нов 3D модел, който мога да следвам – да направя втори прототип и оттам нататък може би ще го направя на стартъп и ще се опитам да го предоставям на хората с нужди.“
Теодор не вижда проекта си като източник на основна печалба. "Един такъв продукт е между 9 и 14 хиляди евро, което за един такъв човек просто е немислимо. Моят продукт в момента е на стойност от 1500 лева, което е около 800 долара. Това е драстична разлика“, коментира младият изобретател.
Теодор учи последна година в Технологичното училище „Електронни системи“ (ТУЕС) в София, а проектът му носи младежката награда на БDRJ=
Инвалидната количка на Теодор дава възможност човек с двигателни проблеми да бъде изцяло самостоятелен. Количката още не е пробвана от човек с увреждане, казва Теодор. „Пробвана е от съученик, който се качи и успя да изкачи стълбите на училището.“
Теодор Тодоров планира да продължи да работи по проекта и след като запише „Механика“ в Техническия университет в София.
„И освен това, че ще продължа образованието си в България и впоследствие магистратура навън, ще развивам освен този и други проекти като миналогодишните ми два проекта. Единият беше за по-екологично придвижване в София. Аз до ден днешен се придвижвам с него, може да развие 60 км в час и 40 км пробег, което за рамките на София е много добре.“
Според Теодор Тодоров практиката във фирмите не може да се сравнява с обучението и четенето на теория. Училището му е свързано с много компании и дава директен контакт на възпитаниците си с бизнеса.
Той вече е бил на задължителния си стаж и определя опита си като безценен.
„Шанс да разбереш на какво си способен. Защото в училище има програма, по която всички трябва да учат, а реално на стажа като ти зададат една задача, ти просто трябва да направиш решение на проблема. С това можеш много добре да се позиционираш – колко знаеш и къде си.“
Още за Теодор Тодоров и идеите му слушайте в звуковия файл.Интересът на изпълнителката на странджански песни Ирина Ставрева към фолклора апочнал още в детството ѝ, тъй като в семейството ѝ винаги са изпълнявани фолклорни песни. " Искам да ви кажа, че от най-ранното ми детство в нашия род започнахме да пеем “, каза за БНР Ирина Ставрева. Тя подчерта, че винаги се е възхищавала на таланта на сестра си Златка..
„ Обичам всички култури. Аз съм балон от любов . Мисля, че всичко това се дължи на семейството ми. Забавно е да израснеш във фамилия, в която един от дядовците ти говори със силен акцент, което е много симпатично, а другият дори не говори френски. Моето семейство е лудо, с тях не скучая дори минута. Смятам, че те са направили един човек, който обича..
Отбелязваме 115 години от рождението на големия писател и драматург Самюел Бекет . Той e роден днес през далечната 1906 година в Дъблин, Ирландия, автор на емблематичната пиеса и за българския театър „В очакване на Годо“, която става символ на театъра на абсурда. „ Срещата ми с Бекет в тази постановка на Леон Даниел е направо съдбовна за..
" Хората искат промяна, различна България . Това показват изборните резултати в цялата страна". Това каза пред БНР издателят Манол Пейков, който вече е депутат от "Демократична България". Според него трябва да се отчита факта, че Слави Трифонов се е задържал два пъти по-дълго в медиите, отколкото най-дълго властвалите български..
Военната академия „Георги С. Раковски“ ще е домакин на 12 април на научна конференция, посветена на 200 години от рождението на българския революционер Георги С. Раковски. Конференцията е публична и може да бъде проследена през сайта на Военната академия в София. "Традиционно Военната академия организира годишна научна конференция в..
„Преди изборите всички участници декларираха ясно своите намерения спрямо управляващата коалиция. "Демократична България", като коалиция от три партии, заяви ясно, че няма да влиза в коалиция с ГЕРБ, както направиха при по-предишните избори, когато направиха исторически компромис. Слави Трифонов от своя страна също заяви, че няма да..
"Повечето от директорите на държавни болници няма да бъдат сменени", каза за БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Центъра за защита правата в здравеопазването. Коментарът му е във връзка с предложението на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов за смяна на бордовете и на изпълнителните директори на..
" Голямата надежда в новото Народно събрание е председателката Ива Митева, но една птичка пролет не прави ". Този коментар направи пред БНР проф. Огнян..
Близо 2,1 милиона лева плати държавата през Министерството на здравеопазването за осигуряване на противоепидемичните мерки при провеждането..
" Беше редно Бойко Борисов да подаде лично оставката на правителството пред парламента ", заяви пред БНР Росен Плевнелиев, президент на България от 2012..