Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за Живка Клинкова и нейното музикално наследство

Композиторката от Самоков оставя внушително творчество, позната е основно зад граница

Портрет на Живка Клинкова

Защо българската композиторка Живка Клинкова остава непозната в България, а в родния й град Самоков дори няма улица или паметна плоча с името й?

Живка Клинкова си отива от този свят самотна й неразбрана като човек и неизследвана като композитор. Миналото лято се навършиха 95 години от рождението й, а годишнината отмина тихо и незабелязано.

Клинкова оставя огромно творческо наследство с широк диапазон – от фолклора до балета. Пише 8 опери, 11 балета и над 250 песни и симфонии. Изтъкнат фолклорист с пиетет към старата самоковска песен.

Оперната певица от Самоков Росица Тренкова е била на 12 години, когато е започнала уроци по пиано при Живка Клинкова, по онова време студентка. „Имаше 4-5 ученика. Тя така ни запали“, спомня си Тренкова, която благодарение на тези уроци остава посветена на музиката. „Тя ставаше в 5 часа сутрин, за да изсвири колкото може повече творби, да се запознае с колкото може повече неща. Свиреше бляскаво мазурки. Беше много добра пианистка и много запалено учеше“, допълва музикалния портрет на Живка Клинкова оперната певица.

Беше повече изпълнявана сякаш навън. Успя да се усъвършенства в Западен Берлин“, уточнява Росица Тренкова, която е пяла ария от операта на Живка Клинкова „Левски“.

За силната емоционалност на Клинкова оперната певица си спомня, че Световното първенство по футбол през 1994 година е вдъхновило композиторката да напише химн, искала е да напише симфония, посветена на победите на българския отбор. „Когато почина Даяна, започна да композира веднага.“

За операта си „Кирил и Методий“ искала да се срещне с българския Патриарх Максим, за да получи от него подкрепа, но той не я приел. „Тогава прати на папата операта си, веднага получи отговор с папска грамота.“

В операта е включена и прастарата мелодия, която звучи в Рилския манастир от времето на основаването му – мелодията на камбаните на Хрельовата кула, която можем да я чуем, ако отидем там“, изтъква Росица Тренкова.

Варненската опера искала да постави на сцена балета на Живка Клинкова „Калиакра“. Бил сключен договор, но отгоре дошло нареждане да не се прави, разказа още Росица Тренкова. „Заради това, че смятат, че е помогнала на брат си да избяга.“

„Личната ми мисия като човек и библиотечен специалист е свързана със събирането на зрънцата памет“, споделя Мирослава Мирчева завежда отдел „Краезнание“ в Общинската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Самоков. „За жалост Самоков има много примери с обратен знак. Клинкова е от тях.“

Самоковската библиотека е мястото, където името, делото и наследството на Живка Клинкова не са забравени, уверява Мирчева.

„Ние събираме всичко, до което сме могли да се докоснем. Правили сме неведнъж изложби за нея. Три пъти е прожектиран филма на канал „Рила“, посветен на Живка Клинкова. Както често се случва, тя е по-известна в чужбина, отколкото в родната си страна.“

Едно от обясненията според Мирослава Мирчева е, че до 1989 година композиторката живее в Германия, а заради брат си, обявен за  невъзвращенец, на Клинкова е „лепнато едно клеймо“.

„Нейното творчество е отминавано тихомълком. Това го казват и музиковедите“, отбелязва библиотечният специалист.

Живка Клинкова така и не оставя потомци и няма наследници, които да възкресяват спомена за музикалното й творчество.

Жена, която е популярна в Европа, но тази популярност не й помага да е популярна в родината си, още повече в родния й град. От години тя не фигурира в календара на Съюза на композиторите, сякаш е прокълната“, коментира Димитър Слатински, който от години прави различни инициативи, за направи Клинкова по-позната у нас.

Няма никакъв паметен знак за нея, а в момента има плоча, която няма къде да бъде поставена, "поради бездушието на хората, които се занимават с култура в родния й град, казва Димитър Слатински.

Още детайли за Живка Клинкова чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00