Българският фонд за жените поставя жените творци на фокус в изложбата „Всичко (ни) е наред“. Тя представя девет художествени проекта, подкрепени от Фонда за артистични проекти на жени. Творбите ще бъдат изложени в три галерии в София от 11 март до 3 април 2020 година. Произведенията могат да бъдат разгледани в Института за съвременно изкуство – София, в галерия "Credo Bonum" и в галерия "Doza".
Хуманоидният робот Ай-Да е създаден като художничка през 2019 година в Англия.
"Моят филм се базира на тази история, като аз самата се инсценирам като жена робот, художничка и се казвам Ай-Ва. Вярно е, че роботиката, изкуственият интелект е свързан предимно с доминираното мъжко присъствие в тази сфера, но от страната на създателите. Изкуственият интелект често бива кодиран в женски род и има обслужваща функция", каза в предаването "Хоризонт до обед" Венета Андрова, художничка, която работи в Берлин.
Подборът на творбите за участие в изложбата не е бил лесен. В конкурса са били представени над 107 творби.
"Направихме едно изследване, което потвърди, че едва 9% са произведенията на жените в нашия национален музей, т.е. историческата памет и историята на изкуството се пише отново преимуществено от мъже", поясни Гергана Куцева от Българския фонд на жените. Достъпът до творчество на жените е ограничен и те ежедневно трябва да се борят за него, смята тя.
В изложбата са представени творбите на Албена Баева, Алла Георгиева, Боряна Росса, Венета Андрова, Невена Екимова, Дарина Коконова, Николина Недялкова и Даниела Такева, Павлина Сърбова, Полина Стоянова и Марион Дърова.
Заглавието на изложбата е ирония, подчерта кураторът на изложбата Стефка Цанева.
"Тази тема, концепция на целия конкурс и на изложбата, беше така формулирана и с цел да постави въпроса за мястото на феминизма в България, имаме ли нужда от него, защото дори и много жени в България така яростно се заявяват против феминизма, че нямаме нужда от него. Оставихме темата отворена. Всяка жена, всяка участничка в конкурса да може да интерпретира сама тази тема, да потвърди - да, всичко ни е наред или да сложи накрая една въпросителна", изтъкна Стефка Цанева.
Още информация за изложбата ще научите от звуковия файл.Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..