Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франкофонските филми в програмата на "София филм фест 2020"

Предстои 24-тото издание на София Филм Фест, чието откриване на 12 март беше отложено, като датата ще бъде съобщена предварително. Тази година организаторите на фестивала, заедно с Френското посолство и Френския иниститут в България, предлагат един по- различен подход в подбора на франкофонските филми. Те са общо 16-сет от различни страни. Ирина Петреску- аташе по културните въпроси към Френския институт в България разказа в предаването "Евровобокс" за тези филми в програмата, които са създадени от жени-режисьори или свързани като тема с жените.

"Международният София филм фест е изключително важен Фестивал, с който работим съвместно вече 24 години и това лоялно партньорство ни позволи да изградим заедно специална секция под надслов „Франкофония 50“. И причината за това е съвсем проста - защото Международната организация на Франкофонията (МОФ) чества тази година 50-тия си рожден ден. Тази секция „Франкофония 50“ ще бъде съставена от селекция от 16 филма продуцирани в държави членки на Франкофонията, но също и държави партньори или наблюдатели на тази организация. Ще бъдат представени филми от Румъния, Белгия, Франция, Косово, Албания, Сърбия и други. Това са филми които имат общо послание, обединени около ценностите защитавани от МОФ : правата на човека, правото на образование, равнопоставеност между половете, демокрация, културно многообразие. Цялостната селекция илюстрира и популяризира тези ценности. Това са предимно политически филми, но по-голямата част са и комедии. Знам, че вие ще излъчите това предаване на 8 март и затова бих искала да ви представя преди всичко филми на жени режисьори, които ще бъдат показани в тази селекция. Филми от жени.

Филмът Папиша е копродукция между Франция-Белгия и Катар, а също и Алжир, на Муния Медур. Папиша е филм за образованието, равнопоставеността между половете и свободата. Трябва да се знае, че тази режисьорка съвсем наскоро получи Сезар за най-добър първи филм, наистина изключителна награда и награда за най-добра млада надежда за актрисата, която играе главната роля. Това е също филм, селектиран в секцията „Особен поглед“ на Фестивала в Кан. Жизнерадостен филм, пълен с чувство за хумор, който искрено препоръчвам. Свързан е с независимостта на жените, борбата за независимост на жените в Магреб.

Друг много интересен филм е Арабски блус - също първи филм на Манеле Лабиди, ко продукция между Тунис и Франция - много хумористичен. Това е темата за пътя, който тунизийци и други имигранти от северна Африка изминават след като са живели дълго време във Франция:  завръщането на представители от второто и третото поколение емигранти в държавата на произход, обратен път изключително интересен, което е блестящо показано в този филм.

Друг вълнуващ филм е Господ съществува, името й е Петруния, копродукция между Словения, Франция, Хърватия, Белгия на македонската режисьорка Теона Митевска. Това е един забележителен сюжет, изключително политически филм, пълен с чувство за хумор относно загадъчността и абсурда на патриархалните традиции. По-конкретно става дума за традиционното вадене на Кръста на Йордановден. По принцип състезанието се полага на мъжете, а този, който го хване пръв ще бъде щастлив през цялата година. В този филм, обаче, една жена на име Петруния първа хваща кръста и това създава комични ситуации, защото не е прието жена да хваща кръста и най-вече да й се полага цяла година щастие.

Друг интересен филм, е Адам, продуциран в Мароко от Мариям Тузани. Това е доста по-мрачен филм, отнасящ се до патриархалните нрави в Мароко, където елементарните права на жените не се спазват … Филм за жените, направен от жени, който показва задължението на младите жени, самотни майки да изоставят децата си при раждането. И така Адам, както е заглавието на филма, се нарича бебето на греха, което трябва да бъде изоставено, тъй като майка му не е имала правото да направи аборт, а да бъдеш самотна майка е обществено неприемливо. Този филм получи шест номинации на Фестивала в Кан и е бил избран да представлява Мароко на Оскарите за най-добър чуждестранен филм.

Това е в общи линии за жените режисьори - извън тази селекция има и други интересни филми, които са свързани с жените - Децата на Айседора например, копродукция между Франция и Корея, в който става дума за децата на Айседора Дънкан, знаменитата танцьорка - филм за болката на една майка, в случая изключително известна майка.

В същата тази селекция има филм изключително важен, но бих казала, че няма много общо с темата за жените, излизаме от тази тематика - това е Синоними, копродукция между Франция и Израел от Надав Лапид, който ви препоръчвам горещо и който получи златната мечка на на Берлинале през 2019 г..

За да се върнем на темата за жените, трябва да ви спомена и един късометражен филм, Motherland на Кристина Спасовска, млада българска режисьорка, която понастоящем живее и работи във Франция. Той се отнася до отношенията между майка и дъщеря, но и между Францияи България, ето защо ми се струва изключително обещаващ"

Цялото интервю и какви са музикалните предпочитания на г-жа Ирина Петреску чуйте в приложения аудио файл







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00