Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клиничният психолог

Мая Михайлова: Кризите и пандемиите ни подсещат за човешките емоции

Бедствията ни напомнят, че не сме безсмъртни и трябва да лекуваме душата си постоянно

Мая Михайлова
Снимка: БНР

Светът се намира в здравна и психологическа криза с бързо разпространяващия се коронавирус. 

Страхът е съвсем нормален, когато има катастрофична ситуация или криза на хоризонта, коментира пред "Хоризонт" Мая Михайлова, клиничен и консултативен психолог.

„Всъщност ни заплашва инфекциозно заболяване, което се разпростира много бързо, съответно хората не могат да реагират адекватно. И когато ние сме много в страха, обикновено изпадаме в по-тежки форми, каквато е паниката и генерализираната тревожност. Тогава реакциите са доста хаотични, както е презапасяването, свалянето на човек от метрото заради кашлица. Идеята на страха е да си подсигурим адекватна сигурност и защита. Как става това? Ще търсим разумните форми. Защото когато сме в неразумните форми на страха, обикновено правим доста неща, които водят до психологична "зараза" или "вирус". Което не е в наша полза, а може да ни разболее.“

„От моя опит с тревожни хора не мисля, че информацията им носи успокоение или някакъв вид сигурност и защита. Напротив – хората, които са тревожни, които страдат от генерализирана тревожност, от обсесивно-компулсивни разстройства, от по-хипохондричния спектър, те допълнително си създават една тревожност и могат да тръгнат допълнително по доктори и прегледи, което ще доведе до риск на разпространение на коронавирус. И то именно защото психичните им проблеми много се обострят в такива кризисни моменти. Идеята е да запазят спокойствие и да не четат много източници, защото това вкарва "вируса", психичния, много по-дълбоко в тях“, коментира специалистът.

Към страховете на хората не бива да се подхожда със снизхождение и критика, а по-скоро с по-мека грижа, разбиране и топлота, смята Мая Михайлова.

„Аз четох доста напоследък в социалната медия Фейсбук, където всички се осведомяват, какви сме овце, какви сме паникьори, че се поддаваме на дезинформация. Да, поддаваме се, защото не сме много зряло общество. Светът акцентира много върху силата, развитието, икономиката и технологиите и забравя за човешките емоции, забравя за емоционалната интелигентност. Там кога ще се ограмотим?“

Страхът е нормална човешка емоция, ние се раждаме със страха си – бебето изплаква, защото не знае какъв свят ще го посрещне, допълва Мая Михайлова. Страхът става нездрав, когато не е посрещнат добре. „Става страх от самия страх. Става тази дифузна тревожност, която се развива в човека – не знаеш откъде е тази опасност."

В момента светът е много егоцентричен, мислим главно за себе си, а грижата за другия куца, казва още Мая Михайлова. 

Бедствието е вид напомняне, че не сме безсмъртни, посочи още психологът. „Че имаме нужда да си помагаме през цялото време. Не трябва да се случват събития, за да тръгнем да се лекуваме, а можем да си помагаме на душата превантивно, да се ограмотяваме за човешките емоции и какво те ни казват за нас самите.“

В момента под заплахата от коронавируса поведението ни напомня това на хора с паническо разстройство, казва Мая Михайлова.

„Когато се преодолее първоначалния шок, ще намерим добра енергия и разум да се справим. Не без помощ. Ние сме свикнали все да сме силни и да не търсим помощ, но помощта е нещо много ценно да преминем от шока към една по-адекватна реакция. Да не останем после в депресията.“ 

Цялото интервю с Мая Михайлова, както и мнението на доц. Михаил Околийски, чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16