Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коронавирусът - колко лесно една "защитена" среда се превръща във враждебна

Дружеството на психолозите се включва с кризисна подкрепа за хора, които се нуждаят

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Секцията по кризисна интервенция към Дружеството на психолозите предложи помощ на хора, които се нуждаят от подкрепа заради кризата с коронавируса.

Вече има хора, които имат осъзнатата потребност да ни потърсят и да поговорят. Помощта е безвъзмездна, хората не бива да се притесняват, че трябва да заплащат, уточни пред „Хоризонт” психологът Десислава Георгиева.

Има ли съпротива срещу отнемането на права заради извънредната ситуация с Covid-19? Психологът съветва да не възприемаме мерките като отнемане на нещо.

„В момента дори не трябва да го разглеждаме в светлината на отнемане на нещо, идеята е по-скоро в предпазване и добра инвестиция в нашето здраве и в бъдещето на децата ни. Ние свикнахме да живеем в един комфорт, който никой не си мислеше, че ще бъде нарушен по някакъв начин – това да имаме достъп до абсолютно всичко, да живеем в рая на земята, въпреки че доста от нас бяха недоволни от ежедневния живот. Изведнъж, когато почва да ни се ограничава кръгът на функциониране, започваме да изпитваме липси от елементарни неща, които изобщо не сме си представяли, че ще ни липсват. Това е вече необичайна ситуация, на която пък ние най-нормално реагираме.”

Презапасяването е нормална реакция, свързана с оцеляването, смята психологът. „Това е абсолютно релевантно и е част от начина човек да се справи с нещо, което излиза извън обичайното. Нещо, което е чисто базисно и присъщо на човека.”

Кое е различното на сегашната ситуация в сравнение с други вируси? 

В началото информацията течеше по посока, че това е  грипоподобен вирус, даже по-невинен от грипния вирус, акцентът беше върху втората вълна на грипната епидемия. А всъщност се оказа непозната заплаха, за която ние нямаме информация какво представлява, колко ще продължи, как да лекуваме. Всъщност се оказа, че влезе във фокуса на вниманието ни и тази олекотена нагласа, че е нещо съвсем невинно, почна може би да ни играе лошата шега и ни създаде усещането, че „какво толкова, ще мине и отмине за един-два дена, за пет дена”. Факт е, че това не е така и ще трябва да пренастроим ежедневието си”, коментира Десислава Георгиева.

Добрата новина е, че сме много адаптивни същества. Може би ще си научим уроците и ще станем по-отговорни, изтъкна психологът. „Към себе си и може би към природата, защото ние всеки ден преживяваме необичайни климатични явления. Един от големите уроци за мен е за ни направи отговорни за собственото си оцеляване, към това да бъдем сензитивни как много лесно една защитена среда може да стане враждебна. И да мислим малко по-дългосрочно как бихме могли да предпазим себе си и всички важни хора около нас”, коментира Десислава Георгиева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56