Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И в Израел пеят и свирят по балконите

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Признавам, ненавиждах го! Съседа, който живее в двора вляво от моя. Сватбарски певец е. На всеки празник на многобройната си челяд не просто пее мизрахи (израелската чалга), но ползва и високоговорител през уредба. Момчетата му, които, за разлика от него, нямат и слух, също подпяват. Често събира приятели и когато посръбнат доволно (към 2-3 ч. през нощта) пеят, макар и без микрофон. Не понасям и съседката, която на стари години се учи да свири на йоника. Макар че е през три двора от моя, ми къса нервите. Девойката от блока през улицата поне свири на пиано добре, но доста се упражнява, а това си е досадно. Отдавна си мечтая да се преселя в някой друг, по-тих квартал. Всъщност и когато се заселвах в тази къща ме уверяваха, че е много приятно и тихо място и наоколо живеят много стойностни хора…

Поради всеобщите ограничения заради коронавируса затвориха театрите, операта, концертните зали и въобще всичко, което запълваше плътно вечерите ни. Очертаваше се скука. Но по интернет заприиждаха предложения да гледаме световни постановки и концерти на минимални цени. Не липсваха и покани да се компенсира това,че не може да се пътува извън страната, с виртуални турове из мечтани музеи и галерии по цял свят. Готвех се да гледам спектакъл на Метрополитън опера от Ню Йорк, когато чух, че съседът отляво пак се готви да пее през микрофон. Излязох на двора, този път не само за да му направя забележка, но и за да повикам полиция. Но вместо обичайната мизрахи музика,той започна да пее популярни израелски песни. Част от тях бяха печелили награди на Евровизия, по-старите са се пели край лагерните огньове в кибуците или по фронтовете. Децата му също подпяваха с него. Пръв го подкрепи с цигулката си съсед от третия етаж на отсрещния блок. След това на прозорците и в градините се показаха още съседи. Мнозина пееха. В Израел е прието да се събират на нещо като хорово караоке и те имаха опит как да припяват, без да си пречат. Скоро се включи съседката с йониката. Доста добре се справяше. Оказа се, че в съседните дворове има хора, които свиреха и на други инструменти. Например в двора вдясно живеел флейтист. Пианистката отсреща акомпанираше пред широко разтворения си прозорец. През един двор от моя съседът изнесе виолончелото си. Не го виждах, но личеше, че има навици да се вписва в оркестър. Изглежда е вярнотова, което ми разказваха приятели,че в Израел има традиция да се събират домашни дуа или квартети да свират просто за себе си. Те не са така шумни като съседа отляво и дори не съм ги чувала. Свидетел съм как беше в Израел, когато имаше бомбардировки. Хората не излизаха по балконите и в дворовете си, а се ослушваха за сирена и се криеха в защитените си стаи. При заплахата от коронавируса тези, които работят през интернет, излизат от домовете си само за да отидат до бакалията или супермаркета. Децата не ходят на училище и направо пощуряват в домашния затвор, който са им устроили. Но не е забранено да излезеш на балкона или на двора си. Съседът сигурно беше направил концерта за собствените си малчугани, но към него се присъединиха повечето съседи. Е, имаше и един, който пусна радиото или телевизора си с всички сили, за да заглуши уличния хор, но винаги има и някой недоволен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Куман Жеков и 16 годишната Мира

Топла усмивка и глина при майсторите от Северозападната задруга във Враца

През ваканцията много деца проявяват интерес към работата на занаятчиите от Северозападната задруга на майсторите във Враца.  Някои децата наблюдават какво правят занаятчиите, а други се учат на занаят. Като 16 годишното момиче Мира, което срещаме в грънчарското ателие на майстор Куман Жеков: "Тук съм, за да открия глина и топлата усмивка на..

публикувано на 29.07.24 в 15:06

Броени дни до джаз фестивала "Д-р Емил Илиев" в Боровец

В Банско се остави много добре разработена система от всякаква гледна точка. Този фестивал просто продължава с нова дестинация и с всичко отначало . Това каза пред БНР Елиана Захариева, един от организаторите на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в Боровец. Тази година предстои трето издание на фестивала. Николай Захариев:..

публикувано на 29.07.24 в 10:28

Заради опасност от мълнии отлагат с два дни фестивала SOFIA LIGHTS. Билетите важат

С два дни се отлага началото на фестивала за имерсивни арт инсталации SOFIA LIGHTS, който ще се проведе в парк-музей "Врана". Това съобщи пред БНР Ясен Гешев от организаторите на събитието. Фестивалът трябваше да започне днес, но заради метеорологичните условия и опасността от падането на мълнии ще започне в събота сутрин и ще продължи..

публикувано на 25.07.24 в 11:18

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38