Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две българки в Брюксел и Барселона създадоха "химн" за коронавируса

Песента е нестандартен поглед към вируса отвъд страха и паниката

Габриела Вергилов, българска композиторка на електронна музика и DJ, която работи в Белгия и Розалина Буркова, художничка, която е в момента в Барселона, създадоха песен посветена на коронавируса - Repeat after me19 (Повтаряй след мен).
Идеята е тази песен - инструкция да бъде полезна както за тийнейджъри и младежи, така и за техните баби и дядовци. 
Дали песента ще се превърне в днешна версия на "Хей ръчички, хей ги две" ще стане ясно след време, но от момента на качването на песента в платформата Youtube до първото й пускане в национален ефир в предаването "Хоризонт до обед" тя вече беше събрала хиляди гледания. 
Анимацията също е интересна - човешки фигури, решени в минималистичен стил и симпатично раздвижени, отправят послание възрастни и младежи да се идентифицират с проблема.
Силно е се каже, че коронавирусът може да е повод за вдъдхновение, а не само за страх и тревога, но все пак е важно да се опитаме да говорим за него и в тоналост, различна от паниката.
"Мислехме както за тийнейджърите и младите хора, така и за техните баби и дядовци, когато правехме песничката", сподели Габриела Вергилов. "А ако тя стане нещо като химн на коронавируса или като "Хей ръчички хей ги две" в ерата на електронната музика и трип хопа - няма лошо… "
И двете авторки - Габриела Вергилов и Розалина Буркова, живеят извън България. Нещо повече - семействата им също са в други страни от ЕС и въпреки това изобщо не са се колебали в избора на езика на песента - български.
Габриела Вергилов сподели, че й е мъчно за отменените участия, като това тази седмица в България, но че няма основяние за оплаквания, защото е ясно, че трябва да се пази карантирата. 
"Много мои участия  в Европа като ди джей  и композитор на електронна музика трябваше да бъдат отменени или отложени във времето, и това е нещо, което е напълно съгласувано с моята музикална агенция. Ясно е, че коронавирусът ще засегне сериозно артистите навсякъде по света, но ние също сме отговорни хора."
Песента на двете съавтоки - Габриела (музика и изпълнение) и Розалина (дизайн и анимация), ни дава шанс да говорим и даже да "пеем" мерките срещу разпространението на вируса на болестта Covid 19 по наистина различен начин - не през страха и паниката, а с намигане и внимание към детайла в полезните съвети, които трябва да следваме.
А това означава да говорим за вируса едновременно сериозно и отговорно, но в диапазона отвъд паниката и страха.



.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10