Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За кои сектори кризата с коронавируса е печеливша

Снимка: архив

За сектори от развлекателната индустрия кризата с коронавируса се оказа печеливша.

Стадионите, концертните зали и киносалоните може и да са празни, но за сметка на това онлайн стрийминг услугите са в разцвет. Промяната в начина на живот и харченето заради коронавируса оказват всеобхватни ефекти и върху индустрията за забавления. Със самоизолацията се увеличава употребата на филмите по заявка и игрите.

В Китай, след като бяха наложени масови изолационни мерки, средноседмичното сваляне на приложения през първите две седмици на февруари е скочило с 40 процента спрямо средните стойности за цялата 2019 г., съобщи „Файненшъл таймс“. За същия месец свалянията на игри на устройства на Епъл също са скочили с 80 на сто спрямо миналата година. Увеличено потребление в Китай по време на епидемията е имало и на телевизия и радио.

И въпреки че фондовият пазар е нестабилен, акциите на някои компании растат - на предоставящите видеоконферентни услуги, фитнес оборудване и технологични компании като Нетфликс, показват данни на Yahoo Finance. Смята се, че най-печеливша от пандемията ще бъде „Амазон“ - най-големият виртуален магазин в Съединените щати.

Изненадващо, онлайн търговете също отчитат растеж. Дарън Джулиън, шеф на американска компания за търгове, казва, че регистрациите на оферанти и поръчките на ценности, притежавани от знаменитости, са нараснали десет пъти:

„Има десет пъти по-голям интерес от обикновено - и то от страни като Италия и Испания и части на Европа. Става въпрос за поп култура, но има небивал интерес от всички. Смятам, че хората търсят какво да правят и къде да вложат парите си, вместо на борсата“.

Джулиън добавя, че предметите, притежавани от знаменитости, се приемат като алтернативен начин за инвестиция, докато акциите на петролни и други компании падат:

„Отбелязахме рекорд през 2008 и 2009, когато фондовата борса преживя срив, защото богатите хора търсиха начини за диверсификация. Така че очакваме коронавируса да подпомогне бизнеса ни. Наддаването и търговете се извършват онлайн, участието става и през смартфона“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Тръмп и Нетаняху ще обсъдят втората фаза на примирието в Газа

Американският президентът Доналд Тръмп се очаква да приеме израелският премиер Бенямин Нетаняху, който е на посещение във Вашингтон, където се очаква да започнат разговори за втората фаза на примирието в Ивицата Газа. Така Бенямин Нетаняху ще стане първият чуждестранен лидер, с когото Доналд Тръмп ще има среща, откакто встъпи в длъжност преди..

публикувано на 04.02.25 в 07:39

Финансите на страната и подготовка на Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите

Финансовото състояние на страната и подготовката за бюджета за тази година ще са основна тема на предвидения за днес Съвет за съвместно управление. Министърът на финансите Теменужка Петкова се очаква да представи информацията, получена от държавните структури и общините - за всички задължения към доставчици в страната и чужбина, както и за..

публикувано на 04.02.25 в 07:38
Система за противовъздушна отбрана NASAMS

Европейските лидери обсъдиха противовъздушната и противоракетната отбрана

Противовъздушната и противоракетната европейска отбрана са били във фокуса на дебатите на заседанието на европейските лидери - това съобщи председателят на Европейския съвет Антонио Коща след края на срещата в Брюксел. За първи път лидерите, които заседаваха в двореца "Егмон", посвещават срещата си изцяло на отбраната и също за първи път в..

публикувано на 04.02.25 в 07:32
Лидерът на

Партията на Найджъл Фарадж е с най-голяма подкрепа, сочи социологическо проучване

"Реформирай Обединеното кралство" в момента е най-популярната британска партия. Това е изненадващият резултат от последното социологическо проучване на "YouGov".  "Реформаторите" продължават да разтърсват британската политика. Партията на Найджъл Фарадж се радва на 25-процентна подкрепа, изпреварвайки с един пункт управляващите лейбъристи,..

публикувано на 04.02.25 в 01:30
Доналд Тръмп

Тръмп отлага митата за Канада и Мексикo

Американският президент Доналд Тръмп отлага въвеждането на мита за Канада и Мексико. Това става малко преди новите американски тарифи да влязат в сила. Развитие се очаква и по отношение на Китай - третата включена в указа на Тръмп държава.  Митата, които Съединените щати обявиха, че налагат на Канада и които трябваше да влязат в сила от днес, ще..

публикувано на 04.02.25 в 01:14

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42