Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Ваксина ще има, не е ясно кога

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вирусолозите и епидемиолозите познават много опасни зарази, но не и толкова динамично разпространяваща се като Covid-19. По този въпрос учените в целия свят са единодушни. Но дали са обединени и в усилията си да намерят ваксина и лечение?

Единодушни са обаче в отговора си, че ваксина ще има, но е трудно да предвидят срок, в който тя ще се появи във всяка аптека. Весела Владкова представя мнението на двама учени, които работят за създаването на ваксина срещу Covid-19.

„Германия не се продава“ - така кратко и ясно отговори германският министър на икономиката Петер Алтмайер на желанието на американския президент Доналд Тръмп да купи фармацевтична фирма от Тюбинген, която работи интензивно върху създаването на ваксина срещу новия коронавирус. Очевидно компанията е много близо до успеха, както става ясно и от думите на Фридрих фон Болен унд Халбах, член на надзорния съвет на биотехнологичната компания в Тюбинген:

„Технологията, която ние разработихме, позволява изработването на ваксина срещу почти всяка инфекциозна болест, вкл. и срещу коронавирус. Избрали сме два продукта, които в началото на лятото могат да започнат клинични тестове

Колко време ще мине до излизането на този продукт на пазара, зависи от много неща и съвсем не зависи само от нас. Първите въпроси са, колко надежден е препаратът и как точно трябва да се прилага. А след това идва бюрократичната част, която ще отнеме време. Но все пак мисля, че в началото на лятото можем да тестваме пациенти“.

Името на компанията нашумя, след като стана ясно, че американският президент Доналд Тръмп се е опитал да „откупи“ работещите по проекта учени и да си осигури ексклузивните права върху разработката за Съединените щати.

Тази седмица компанията в Тюбинген обяви, че не проявява интерес към предложението на Белия дом, а изявлението дойде след смяна на оперативното ръководство. Рокадата очевидно има връзка със скандала, тъй като отзованият директор се е срещал в началото на март във Вашингтон с президента Тръмп, вицепрезидента Пенс, членове на кризисния щаб и високопоставени представители на фармацевтичната индустрия в Америка.

Освен тази компания, проучвания за създаването на ваксина провеждат и редица изследователи в научни институти и университети. Сред тях е и проф. Мерилин Адо от университетската инфекциозна клиника в Хамбург.

Централата на биотехнологичната компания в Тюбинген.          Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Има много болести, срещу които все още няма ваксина, като например ХИВ и малария. Причинителите на тези болести не са по-малко опасни от сегашния вирус. Но действително, досега не сме наблюдавали толкова динамично протичаща зараза.

Създават се международни екипи. Членовете обикновено се познават добре от предишни проекти, какъвто е нашият случай.

Реалистично е да очакваме, че до края на година напълно ще приключат изследванията върху новата ваксина, което означава, че тя ще бъде приложима най-рано в края на следващата година. Трябва да почакаме още най-малко година и половина“, смята специалистът по инфекциозни болести проф. Мерилин Адо.

Биотехнологът Фридрих фон Болен унд Халбах е още по-категоричен, вероятно заради напредъка на компанията, за която работи:

„99 процента съм сигурен, че ще имаме ваксина срещу новия коронавирус, дори не една, а няколко.

Кога ще има продукт на пазара ми е трудно да кажа, но със сигурност зависи от това, как ще се развие пандемията. Колкото по-агресивен е вирусът, толкова по-ускорени ще са административните процедури. В противен случай ще се придържаме към класическите срокове“.

В крайна сметка учените се борят за това да различават болестите, преди те да са се появили, съзнавайки, че всички ние сме опитни зайчета в ръцете на еволюцията. Фон Болен унд Халбах вижда и предизвикателство в корона-кризата, която показва, накъде трябва да вървим в бъдеще:

„В бъдеще молекулярната биология ще е за медицината това, което е математиката за физиката. Без дълбоко разбиране на пациента на молекулярно ниво няма да са възможни нито лечението, нито диагностиката, нито разработването на лекарства“.

Мненията на експертите можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър Иван Иванов в парламента

Регионалният министър подписа разрешение за нови 14 км от АМ "Хемус"

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов подписа разрешение за строеж за нови близо 14 километра от автомагистрала "Хемус". Отсечката е част от Участък 4 на магистралата от края на пътен възел "Плевен". С издаденото разрешение за строеж се допуска предварително изпълнение на строителството на отсечката...

публикувано на 04.02.25 в 10:24

Около 5 см е новият сняг по високите части в Смолянска област

Около 5 см е новият сняг по високите части в Смолянска област, няма въведени ограничения по пътищата Пътищата на места са заснежени, но почистени, опесъчени и проходими при зимни условия. До 31 март т.г. остават затворени за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета участъците Момчиловци – местност "Момина вода", Лъки - Рожен,..

публикувано на 04.02.25 в 10:16
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио с президента на Салвадор Наиб Букеле.

Салвадор може да приеме в свои затвори престъпници от САЩ

Американският държавен секретар Марко Рубио обяви по време на посещението си в Салвадор, че салвадорският президент Наиб Букеле се е съгласил да приеме от САЩ в своите затвори "опасни престъпници" от "всякакви националности", предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Букеле "се съгласи да приеме за депортиране от САЩ всякакви..

публикувано на 04.02.25 в 10:08

Обвинение за шофьор от стражишкото село Камен, управлявал автомобила си с 200 км/ч

Прокуратурата повдигна обвинение за хулиганство на пътя на 32-годишен шофьор, управлявал автомобила си с 200 километра в час. В началото на декември миналата година мъжът от стражишкото село Камен е публикувал в социалните мрежи видеоклип, на който се вижда, че по главния път София – Варна при ограничение на скоростта от 90 километра в час..

публикувано на 04.02.25 в 10:07
Кириакос Мицотакис

Гърция вижда перспектива в сътрудничеството на ЕС с новата администрация в САЩ

Гърция вижда перспектива в сътрудничеството на Европейския съюз с новата администрация на САЩ, посочи премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцки медии при посещението си в Брюксел. Сътрудничеството със САЩ е необходимо за справяне с големи общи предизвикателства, подчерта гръцкият премиер. Мицотакис съобщи, че на заседанието на неформалния..

публикувано на 04.02.25 в 09:49
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Знаците на природата като пътеводител в романа "Непокорните" на Емилия Харт

"Непокорните" на писателката с британски и австралийски корени ще ни запознае със съдбата на три жени . Необикновени личности, носещи дарбата да разбират природата по малко по-магичен начин.  Ия Цветанова от българското издателство на книгата сподели в предаването "Понеделник вечер", че непокорните в романа са всички жени.  "..

публикувано на 04.02.25 в 09:46