Иран посреща Персийската нова година като една от най-пострадалите страни от разпространението на коронавируса. По последни официални данни заразените са повече от 20 000 души, а починалите над1560.
Преди започващите празници пътищата в страната се напълниха с прибиращи се хора, въпреки препоръките на властите за оставане вкъщи. Това стана повод за нови критики относно начина, по който Ислямската република реагира на проблема.
Кризата с коронавируса в Иран обаче поставя и други важни въпроси - дали самият отрицателен имидж на страната заради политическите разногласия със САЩ не я поставя в ситуация, в която възможностите ѝ за справяне с кризата са ограничени? В крайна сметка има ли място за икономически санкции и реакции на идеологическа основа във време на международно извънредно положение, от което най-уязвимите са най-засегнати? Това пита българският журналист Калоян Константинов, който в началото на месеца се оказа блокиран в Ислямската република. Не заради болестни симптоми и карантина, а заради международната изолация на Иран. Калоян вече е в България, а тестът му за коронавируса е отрицателен.
„Озовах се в Иран на 23 февруари за конференция. Тогава все още ситуацията с коронавируса далеч не бе толкова лоша. Трябваше да се прибера на 3 март, но два полета бяха отменени. Искам да отбележа помощта на нашите дипломати в Техеран успях да се прибера на 11 март“, каза Калоян Константинов в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Той подчерта, че изключително бързо страните в региона, а и не само там, са взели мерки за затваряне на границите си с Иран и за отменяна на самолетни полети: „Нещо, което не бе приложено така бързо и крайно нито спрямо Южна Корея, нито спрямо Китай, нито дори Италия, до която само преди седмица имаше полети“.
„Бях късметлия българското посолство да ми помогне“, подчерта той.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година..
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...