Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Екимджиев: Жалбите на гражданите пред Съда в Страсбург не са застрашени

Извънредното положение не блокира механизмите за защита на човешките права, поясни юристът

Михаил Екимджиев
Снимка: БГНЕС

Правата на българските жалбоподатели пред Европейския съд по правата на човека няма да бъдат ограничени и засегнати заради извънредното законодателство, свързано с извънредното положение. Това обясни пред БНР адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за еврорейска интеграция и защита на правата на човека. 

„И е възмутително, че още в началото на извънредното положение министър Кирилов се хвана буквално за кобура и насочи енергията си към правата на човека и Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Въпреки че всички държави членки на Съвета на Европа имат право на такива дерогации в извънредно положение, което заплашва „съществуването на нацията”, нито Италия, нито Франция, нито Испания, в които ситуацията е драматична, са предприели такива мерки”, коментира юристът в предаването "Преди всички".

Добрата политическа култура и практика изисква по-широко огласяване на подобни действия, смята Екимджиев. Някои права действително подлежат на ограничаване в такива ситуации, уточни той.

Но неговото съобщение беше, че се дерогира цялата конвенция. Правото на справедлив процес какво общо има, примерно, с извънредното положение, или презумпцията за невиновност, които са защитени от конвенцията? Той първо излъга хората, че конвенцията е дерогирана. На второ място каза, че това означава, че голям брой от жалбите на българските граждани ще бъдат обявявани едва ли не автоматично за недопустими. Това категорично не е така.”

Ако бъде допусната дерогацията, Съдът в Страсбург ще бъде малко по-толерантен към ограниченията, които държавата налага на някои права, категорично свързани с извънредното положение, подчерта адвокат Екимджиев.

„Тоест нищо лошо няма да се случи с жалбите, подадени до извънредното положение, а тези, които са подадени в периода на извънредното  положение, ще бъдат преглеждани малко по-внимателно и с по-голяма толерантност от гледната точка на съда спрямо предприетите от държавата мерки. При всеки конкретен казус, конкретна жалба ще бъдат преценявани адекватността и пропорционалността на тези мерки.”

"Поради естеството и динамиката на ситуацията адекватността на предприеманите мерки ще може да бъде преценена едва постфактум. Защото нещо, което днес изглежда твърде рестриктивно дори репресивно, от утрешна перспектива може да изглежда неадекватно меко и предпазливо", каза още Михаил Екимджиев в коментара си по извънредните мерки.

Относно президентското вето върху част от Закона за мерките по време на извънредно положение, свързано с текстовете за невярна информация за ситуацията с коронавируса, юристът нарече тези текстове са "откровен опит за злоупотреба с извънредното положение".

„За да могат някои хора в управляващите среди да си спестят критика. А дори в такава ситуация критиката, разпространяването на информация може да бъде от обществен интерес, може да бъде животосъхраняваща. Така че в тази част намесата на президента изглежда съвсем адекватна”, заяви Екимджиев.

„Би трябвало да има засилена наказателна репресия, само когато целенасочено, умишлено се разпространяват неверни обстоятелства, за които разпространителят знае, че са неверни, с цел да се всее паника и хаос в, и без това, на моменти безконтролната ситуация. От такъв тип контрол има нужда, но не просто за неверни обстоятелства.”

По казуса и споровете относно включването на армията на помощ на МВР, докато трае извънредното положение, Михаил Екимджиев посочи: 

„Не знам какви са ресурсите на МВР и как МВР би могло да се справи с такава ситуация. Но от гледна точна на динамиката, на това колко бързо се развива заразата и колко бързо понякога трябва да се вземат мерките, може би беше добре прогностично да действа Народното събрание и да не му се налага да се събира, за да променя закона, да кажем, след една седмица, когато ще бъде жизненоважно армията да е излязла на улиците и да помага на МВР. Така че това може би е добро. Но от друга страна би било знак на добра политическа култура, ако това беше съгласувано с президента като върховен главнокомандващ. Тук има и его, има и остатъци от тоталитарното мислене.”

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На митинг в Детройт Джо Байдън отново потвърди намеренията си да остане в предизборната надпревара

На митинг с избиратели в Детройт президентът Джо Байдън отново потвърди своите намерения да остане в предизборната надпревара за Белия дом. На митинг пред 2000 поддръжници на Демократическата партия Байдън определи себе си като "шампион на народа, който се намира под обсадата на силите на елита във Вашингтон". "Аз съм кандидатът на тази партия, защото..

публикувано на 13.07.24 в 19:15

Аднан Хускич: На политическо ниво отричането на геноцида в Сребреница не спира

В четвъртък - 11 юли - босненските мюсюлмани отбелязаха с поклонение на мемориалното гробище Поточари 29-ата годишнина от клането в Сребреница, признато от съдилищата на ООН за геноцид срещу местното мюсюлманско население. Повече от 8000 възрастни мъже и момчета бошняци са отведени от там на 11 юли 1995 година от армията на босненските сърби и..

публикувано на 13.07.24 в 10:42

Бивш наркозависим: Mечтите и целите остават на заден план

Възрастовият праг на зависимите от наркотици пада до 12-13-годишни деца. За негативната тенденция съобщи Валентин Русимов от терапевтичния център за лечение на зависимости "Отвори очи". Центърът се намира във варненския квартал "Виница" и е създаден по инициатива на отец Георги Фотакиев. С подкрепата на православната църква от над 20 години отец..

публикувано на 12.07.24 в 09:46

Матю Бойс: Действията на Украйна все още са доста ограничени, нуждаят се от повече свобода

" Атаката върху детската болница беше неочаквана, невероятна, трагична. Това не беше просто трагична и ужасна атака, беше цинична, дори престъпна атака , защото това са невинни хора. Става дума за болница. Това е поредното безумие в една поредица от нападения срещу невинни цивилни мишени през последните две и половина години. Това нарушава военните..

публикувано на 11.07.24 в 11:08
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Закрепи се единството в НАТО

"Това, което виждаме от срещата на върха, е, че се закрепи единството в НАТО . Беше приета обстойна декларация, която посочи пред какви заплахи ще бъде изправен НАТО и какви ще бъдат основните задачи. Отново се подчерта значението на чл. 5, което е ангажиментът на всички страни да защитават съюзниците в случай на необходимост".  Това коментира..

публикувано на 11.07.24 в 10:10

18-годишният Мариян Давидов от Смолян се нуждае от помощ за лечение в Турция

Между 1000 и 2000 евро на ден са необходими за лечението на 18-годишния Мариян Давидов от Смолян. На 14 юни т.г., момчето замина да се лекува в клиника в Турция и до момента престоят му струва 60 хиляди евро.  Всичко започва в началото на тази година, когато изведнъж младежът се разболява от обикновен вирус, а на по-късен етап се..

публикувано на 10.07.24 в 16:40

С около 40% по-малко са специалистите по здравни грижи в болниците за 15 години

С около 40 процента е намалял броят на специалистите по здравни грижи в болниците у нас през последните 15 години. Тази тенденция беше очертана по време на Национална среща на медицинските сестри, която се провежда днес в София. От съсловната организация на тези професионалисти припомниха исканията си към държавата да разработи система за..

публикувано на 10.07.24 в 16:18