Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психиатърът проф. Георги Ончев: Няма място за емоции и популизъм

След овладяване на епидемията медиците ще имат нужда от психологическа помощ

Снимка: Ани Петрова

Няма паника в психиатричните отделения във връзка с мерките на правителството за справяне с разпространението на коронавируса. Заплахата винаги води до мобилизация, включително при хората с психиатрични проблеми, казва проф. Георги Ончев, ръководител на Катедра по психиатрия и медицинска психология при Медицинския университет в София и началник отделение в Александровска болница.

"Ние реагираме от хилядолетия, от древността по три начина, на бедствие - бягство, битка или предаване. В сегашната ситуация ние не се предаваме и единственият начин за битка с опасния вирус са мерките, които се налагат от пандемията. Най-умното е да се подчиняваме на тези мерки, да бъдем бдителни и внимателни", посочи проф. Ончев в интервю за "Хоризонт".

Проф. Георги ОнчевВсякакви емоции и популизъм трябва да отстъпят място на рационалност и сдържаност, смята той.

"Хората не са толкова разтревожени и паникьосани, колкото умислени, бдителни и изпълняващи предписанията. Умът трябва да доминира над спонтанните изхвърляния, на които свикнахме в късната модерност, всеки да има мнение и да подменя фактите с мнение. В момента рационалността трябва да доминира", допълни Георги Ончев.

При големи изпитания психиката се мобилизира.

"Разбира се, може да се очаква обратният ефект - на онези, които са прекалено напрегнати, след отшумяването на пандемията, тогава да рухнат, но това не касае обикновения човек. Това касае преди всичко нас, медиците", отбеляза проф. Ончев.  

Медиците, които са ангажирани с обслужването на заразените с коронавирус, вероятно след отшумяването на пандемията ще бъдат на прага на силите си, добави той..

"Те сега са свръхмобилизирани, свръхнатегнати. Ние сме длъжници на тях, всички. Тогава те вероятно ще имат нужда от чисто психологическа помощ и от почивка", допълни специалистът.

Хората с психични заболявания приемат добре забраната за свиждане, за разлика от своите здрави близки. Правилното поведение в извънредното положение е предпазлива сдържаност, подчерта специалистът.

"Това, което някои антрополози наричат конструктивна параноя - да се спазва дистанция, предпазлива сдържаност и бдителност. Това е в гените ни, да се върнем малко по-назад във времето, преди хилядолетие, когато дедите ни са били много по-бдителни", изтъкна проф. Георги Ончев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Снимка в текста: Александровска болница

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18