Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Захариев: Дистанционното обучение откроява неравенствата в достъпа до образование

След епидемията опитът може да се използва за приобщаващо образование

Боян Захариев
Снимка: БГНЕС

Дистанционното обучение измести акцента от оценяването към това какво може да се научи от децата за един ден. Така смята Боян Захариев, експерт в Институт "Отворено общество".

"Опитът от дистанционното обучение след епидемията ще може да се прилага за по-приобщаващо образование, за деца от уязвимите групи, за деца, които са болни, за деца, които по една или друга причина имат затруднения да използват или да участват в присъствени занятия", коментира Захариев в предаването „Хоризонт до обед“. 

Боян Захариев изрази предположение, че Министерството на образованието ще инвестира в подпомагане на децата, които нямат достъп до технологии за дистанционно обучение, ако продължи по-дълго разпространението на заразата с коронавирус. 

"И това в обичайни времена нямаше да бъде забелязано, а сега ще стане много видимо. И това е хубаво, защото епидемията изкарва на повърхността проблеми, неравенства, които преди не сме забелязвали. Аз намирам това също за позитивен ефект", заяви Захариев.

Новият опит, усилието да се общува по друг начин провокира интереса на някои ученици, които преди това не са били заинтересовани да се включат в обучението при стандартните методи на преподаване.

"А сега изведнъж любопитството се събужда и те някак си се интегрират в някаква степен в обучението", изтъкна експертът. 

Най-голямото изкуство не е да се създават нови ресурси, а педагогът, учителят да направи карта, с която да помогне на учениците да намират полезни неща в интернет.

"Ето това трябва да се развие сега и допълнително - иновации, които ги имаше в отделни училища и преди, например т.нар. обърната класна стая, където именно неинтерактивните части са изнесени вкъщи  - децата гледат видео, четат сами, подготвят се“, подчерта Боян Захариев. 

Друга иновация, която може да се въведе, е преструктуриране на самите часове, които са донякъде остаряла форма, но все още я има навсякъде по света, смята той.

"Например т.нар. проектно базирано обучение е една възможност - дават се на децата комплект от задачи, които се изпълняват по-дълго време, в продължение на дни. Те се обсъждат междувременно и ползвайки проекта, идеята, по която те работят,  се научават различни неща."

Боян Захариев очерта и ролята на играта при обучението.

"Ние обичайно подценяваме нейната роля в ученето, но тя е огромна, нищо че не се вижда във формалния учебен процес. Тя е просто гигантска, може дори да е по-голяма от това, което се научава по време на формалното учене."

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Антоанета Баева: Кризата даде тласък на електронното обучение

„Ако има въобще положителна страна на тази криза, тя е в областта на образованието. Кризата даде невероятен тласък на развитието на електронното обучение. Тласък, който в една стандартна ситуация едва ли щеше да се случи в такъв мащаб .” Този..

публикувано на 25.03.20 в 11:48
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки,..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането,..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични..

публикувано на 01.07.24 в 13:42