„В случай на реална опасност е естествено, че всяка болница с интензивни легла би следвало да има готовност. Готовност трябва да има, защото основната дейност на болниците е да лекуват болни. Възможността да се конвертират отделения и легла с цел приемане на коронавирусно болни е съвсем реална в случай на опасност. Естествено, болниците, които имат обособени инфекциозни отделения, белодробни отделения, вътрешни отделения много по-лесно биха могли да направят тази конвергенция“. Това каза за БНР доктор Андрей Марков - заместник-председател на Българската болнична асоциация, който е и директор на болница.
„Хората отиват при своя лекар, познавайки своя лекар, вярвайки на своя лекар, без да се интересуват къде се намира. Интересът е свързан с това доколко са обезпечени лечебните заведения с предпазни средства, с апаратура, с условия… Естествено, че пациентите имат своето право на избор. Както виждаме, те посещават лечебните заведения, без да ги интересува какви са - търсят това, което очакват да получат“.
Според Марков ще са необходими много допълнителни усилия, защото в болниците, които нямат обособени такива отделения, ще трябва да придобият допълнителни знания и умения.
„Всъщност ние в момента сме в ситуация на огромни усилия да се справим с една необичайна и тежка ситуация за страната, но виждаме, че това се случва навсякъде“, смята той.
Как се справя страната със заболяването
„Имаме усилие и действия, които помагат да се справяме добре, но вярвам, че и българинът е по-устойчив от много други народи на такива пандемии. Във вековете, по един или друг начин, са ни засягали доста по-слабо. Много ми се иска да вярвам, че генетично сме по-устойчиви“, коментира д-р Марков.
Трябва ли да има масови тестове
„Разбирането на широкия кръг от лекарите е, че тестовете биха помогнали да се диференцира онази част от обществото, които са носители – заразени, но не са го установили, онази част, които трябва да започват да се движат по различни пътеки с цел да не се допуска спиране на функцията на икономиката на страната. Ако ние речем наистина да се затворим напълно, това би означавало тотален колапс и може би голямата икономическа криза би убила повече хора, отколкото един вирус. Има и такава опасност. Балансът е труден. Спорове винаги ще има и аз съм убеден, че те ще продължават…“.
„Според мен не стои въпросът дали да има, или да няма тестове. Въпросът е доколко бихме могли да си позволим бързи тестове и доколко практически бихме могли да ги реализираме. Имаме спор за технологията на провеждане, на поведението в лечебните заведения“, допълни той.
Защо Covid-19 затвори света
„Бързото пренасяне на заразата от човек на човек е моментът, който създава колапс и блокира функциите на системите в една държава. Трябва да се борим за това да не се случва по този бърз начин предаване за да запазите. Изолирането, доколкото това е възможно, на отделните възрастови групи хора е нещо, което очакваме да помогне да се справим по-лесно, защото ако една голяма вълна ни залее изведнъж и здравната система, и икономическата биха били спрени. Едно такова събитие би убило много повече хора“.
Напрежение в болниците
„Не споделям 100%, че трябва да се капсулираме докрай. В някои случаи това създава още по-тежка ситуация. В определени групи от персонала на лечебните заведения настъпва много тежка стресова ситуация, а това би попречило да помогнем на онези, които биха ни потърси. Ние се опитваме с обучение, с осигуряване на предпазни средства, с дефиниране на отделни входове и изходи да организиране дейността така, че да мине с най-малко напрежение. Категорично няма никаква разлика. Не можем да твърдим, че един лекар, който работи на няколко работни места, те не биха могли да се разделят на части - до обяд да бъдат едни, след обяд други. Лечебните заведения като цяло имат един единствен предмет на дейност - лечение на хора със заболявания. Не съществува никаква разлика и никога не е имало такава. Твърденията, че някой би бил настрани или стои настрани - не е възможно!".
Служители в ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград протестират пред сградата на Министерството на околната среда в София. Те настояват централата незабавно да заработи. Връчиха заповедта за затваряне на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград Министър Сандов: ТЕЦ "Марица 3" няма да възобнови работа Мотото на протеста е: „Не убивайте българската..
"От април миналата година БСП стремглаво се носи надолу по наклонената плоскост . БСП трябва да преоткрие собствения си смисъл. Винаги някой по-умен и по-красив, а някой ще е и по-креслив, но БСП е нещо друго – голямата лява автентична партия". Това коментира пред БНР депутатът от БСП Крум Зарков. И подчерта, че мнозинството..
Испанският крал Фелипе VI се е съгласил да се срещне с баща си Хуан Карлос I, когато абдикиралият монарх посети Испания. От кралския двор съобщиха за медиите, че двамата не са се видели лично по време на посещението на Фелипе VI в Абу Даби. Испанският крал Фелипе VI е разговарял с баща си Хуан Карлос I по телефона и са се уговорили при..
Синдикалната федерация на служителите в МВР подновява протестите в началото на месец юни. В момента текат разговори с представители на синдикатите на служителите в затворите за общи действия. Протестите вероятно ще продължат с регионални изяви, а след това - с национален протест в София. От федерацията обясниха за БНР, че са взели решение да..
Британският министър на вътрешните работи Прити Пател вдига за постоянно ограниченията за полицията за спиране и претърсване на граждани в рамките на стратегията за справяне със сериозните престъпления. Прити Пател оповести промяната днес с изпратени писмо до полицейските сили. В него се казва, че мярката е в съответствие с член 60 от..
В специална декларация, Постоянната конференция на прокурорите, занимаващи се с организирана корупция и престъпност, е изразила тревогата си, че закриването на специализираните съд и прокуратура ще затрудни работата срещу трансграничните престъпни групи. Позицията на организацията, която обединява 12 държави, беше огласена от ръководителя на..
Днес ще бъде готово постановлението на Министерския съвет за включване на "Български пощи" в списъка със стратегически обекти, които ДАНС проверява. Това обяви във Варна министърът на електронното управление Божидар Божанов по повод мерките, свързани с хакерската атака срещу пощите: "Български пощи" не са били в обхвата на министерството,..
"Да се говори, че държавата не си изпълнява ролята, не е вярно. Това, което превозвачите искат, е допълнително финансиране и компенсиране и то е..
"До 31 май хотелите трябва да бъдат освободени и украинските бежанци да бъдат транспортирани до други места за настаняване . В момента в хотели са..
" Базовите условия за съществуването на нашата къщичка зависят от това, което се случва в Украйна . Затова депутинизацията е важна тема. Искаме да..