„В случай на реална опасност е естествено, че всяка болница с интензивни легла би следвало да има готовност. Готовност трябва да има, защото основната дейност на болниците е да лекуват болни. Възможността да се конвертират отделения и легла с цел приемане на коронавирусно болни е съвсем реална в случай на опасност. Естествено, болниците, които имат обособени инфекциозни отделения, белодробни отделения, вътрешни отделения много по-лесно биха могли да направят тази конвергенция“. Това каза за БНР доктор Андрей Марков - заместник-председател на Българската болнична асоциация, който е и директор на болница.
„Хората отиват при своя лекар, познавайки своя лекар, вярвайки на своя лекар, без да се интересуват къде се намира. Интересът е свързан с това доколко са обезпечени лечебните заведения с предпазни средства, с апаратура, с условия… Естествено, че пациентите имат своето право на избор. Както виждаме, те посещават лечебните заведения, без да ги интересува какви са - търсят това, което очакват да получат“.
Според Марков ще са необходими много допълнителни усилия, защото в болниците, които нямат обособени такива отделения, ще трябва да придобият допълнителни знания и умения.
„Всъщност ние в момента сме в ситуация на огромни усилия да се справим с една необичайна и тежка ситуация за страната, но виждаме, че това се случва навсякъде“, смята той.
Как се справя страната със заболяването
„Имаме усилие и действия, които помагат да се справяме добре, но вярвам, че и българинът е по-устойчив от много други народи на такива пандемии. Във вековете, по един или друг начин, са ни засягали доста по-слабо. Много ми се иска да вярвам, че генетично сме по-устойчиви“, коментира д-р Марков.
Трябва ли да има масови тестове
„Разбирането на широкия кръг от лекарите е, че тестовете биха помогнали да се диференцира онази част от обществото, които са носители – заразени, но не са го установили, онази част, които трябва да започват да се движат по различни пътеки с цел да не се допуска спиране на функцията на икономиката на страната. Ако ние речем наистина да се затворим напълно, това би означавало тотален колапс и може би голямата икономическа криза би убила повече хора, отколкото един вирус. Има и такава опасност. Балансът е труден. Спорове винаги ще има и аз съм убеден, че те ще продължават…“.
„Според мен не стои въпросът дали да има, или да няма тестове. Въпросът е доколко бихме могли да си позволим бързи тестове и доколко практически бихме могли да ги реализираме. Имаме спор за технологията на провеждане, на поведението в лечебните заведения“, допълни той.
Защо Covid-19 затвори света
„Бързото пренасяне на заразата от човек на човек е моментът, който създава колапс и блокира функциите на системите в една държава. Трябва да се борим за това да не се случва по този бърз начин предаване за да запазите. Изолирането, доколкото това е възможно, на отделните възрастови групи хора е нещо, което очакваме да помогне да се справим по-лесно, защото ако една голяма вълна ни залее изведнъж и здравната система, и икономическата биха били спрени. Едно такова събитие би убило много повече хора“.
Напрежение в болниците
„Не споделям 100%, че трябва да се капсулираме докрай. В някои случаи това създава още по-тежка ситуация. В определени групи от персонала на лечебните заведения настъпва много тежка стресова ситуация, а това би попречило да помогнем на онези, които биха ни потърси. Ние се опитваме с обучение, с осигуряване на предпазни средства, с дефиниране на отделни входове и изходи да организиране дейността така, че да мине с най-малко напрежение. Категорично няма никаква разлика. Не можем да твърдим, че един лекар, който работи на няколко работни места, те не биха могли да се разделят на части - до обяд да бъдат едни, след обяд други. Лечебните заведения като цяло имат един единствен предмет на дейност - лечение на хора със заболявания. Не съществува никаква разлика и никога не е имало такава. Твърденията, че някой би бил настрани или стои настрани - не е възможно!".
Гръцката полиция разби мрежа за експлоатация на просяци-инвалиди в Атина. Медиите посочват, че става дума за българи. Четирима от ръководителите на бандата са арестувани, още двама се издирват, съобщават от полицията. По данни на разследващите престъпната мрежа съществува от 2021 година. С помощта на свои агенти в България са намирали хора..
В навечерието на Коледните празници и началото на новото 22-ро издание на "Българската Коледа" президентът Румен Радев се срещна с партньори и дарители на благотворителната инициатива. На събитието, което се проведе снощи в Централния военен клуб, присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова и съпругата на държавния глава Десислава Радева...
60-ата годишнина на Техническия университет в Габрово чества общността в града. След днешната тържествена програма, утре във висшето училище ще бъде открита 24-та международна научна конференция "Унитех". Честването на годишнината ще започне с откриване на барелеф на първия ректор на висшето училище проф. Весел Савов. На официална церемония..
Италия вдига глобите и наказанията при нарушения на правилата за движение по пътищата. Така страната прави опит да намали големия брой пътнотранспортни произшествия. Само за миналата година са загинали над 3000 души. Особено тежки наказания се предвиждат за шофьорите, употребили алкохол и наркотици. При шофиране с над 0,5 промила алкохол в..
Десетки дървета и клони са паднали вследствие на бурния вятър в Русенска област. Няма поражения по инфраструктурата и хора не са пострадали. Само за няколко часа тази нощ температурите в Русе се понижиха от 16.5 градуса на 2°, а скоростта на вятъра достигна до 72 км/час. Падналото количество дъжд на квадратен метър е едва 4 литра, но на..
Българският учител работи на няколко места и това не е добре за образованието, на за съжаление е практика. Призовавам обществото да вярва повече на българския учител и да не гледа заплатата, а да му партнира., препоръча д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР. В "Преди всички" той..
Мобилен лекарски екип преглежда и консултира възрастни хора в плевенските села. Изнесените прегледи са съвместна инициатива на Община Плевен и общинския съветник Ивайло Петров. Мобилният екип в състав кардиолог, невролог и лаборант посещава по график населените места. Графикът може да се види и на страницата на община Плевен ...
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..