„В случай на реална опасност е естествено, че всяка болница с интензивни легла би следвало да има готовност. Готовност трябва да има, защото основната дейност на болниците е да лекуват болни. Възможността да се конвертират отделения и легла с цел приемане на коронавирусно болни е съвсем реална в случай на опасност. Естествено, болниците, които имат обособени инфекциозни отделения, белодробни отделения, вътрешни отделения много по-лесно биха могли да направят тази конвергенция“. Това каза за БНР доктор Андрей Марков - заместник-председател на Българската болнична асоциация, който е и директор на болница.
„Хората отиват при своя лекар, познавайки своя лекар, вярвайки на своя лекар, без да се интересуват къде се намира. Интересът е свързан с това доколко са обезпечени лечебните заведения с предпазни средства, с апаратура, с условия… Естествено, че пациентите имат своето право на избор. Както виждаме, те посещават лечебните заведения, без да ги интересува какви са - търсят това, което очакват да получат“.
Според Марков ще са необходими много допълнителни усилия, защото в болниците, които нямат обособени такива отделения, ще трябва да придобият допълнителни знания и умения.
„Всъщност ние в момента сме в ситуация на огромни усилия да се справим с една необичайна и тежка ситуация за страната, но виждаме, че това се случва навсякъде“, смята той.
Как се справя страната със заболяването
„Имаме усилие и действия, които помагат да се справяме добре, но вярвам, че и българинът е по-устойчив от много други народи на такива пандемии. Във вековете, по един или друг начин, са ни засягали доста по-слабо. Много ми се иска да вярвам, че генетично сме по-устойчиви“, коментира д-р Марков.
Трябва ли да има масови тестове
„Разбирането на широкия кръг от лекарите е, че тестовете биха помогнали да се диференцира онази част от обществото, които са носители – заразени, но не са го установили, онази част, които трябва да започват да се движат по различни пътеки с цел да не се допуска спиране на функцията на икономиката на страната. Ако ние речем наистина да се затворим напълно, това би означавало тотален колапс и може би голямата икономическа криза би убила повече хора, отколкото един вирус. Има и такава опасност. Балансът е труден. Спорове винаги ще има и аз съм убеден, че те ще продължават…“.
„Според мен не стои въпросът дали да има, или да няма тестове. Въпросът е доколко бихме могли да си позволим бързи тестове и доколко практически бихме могли да ги реализираме. Имаме спор за технологията на провеждане, на поведението в лечебните заведения“, допълни той.
Защо Covid-19 затвори света
„Бързото пренасяне на заразата от човек на човек е моментът, който създава колапс и блокира функциите на системите в една държава. Трябва да се борим за това да не се случва по този бърз начин предаване за да запазите. Изолирането, доколкото това е възможно, на отделните възрастови групи хора е нещо, което очакваме да помогне да се справим по-лесно, защото ако една голяма вълна ни залее изведнъж и здравната система, и икономическата биха били спрени. Едно такова събитие би убило много повече хора“.
Напрежение в болниците
„Не споделям 100%, че трябва да се капсулираме докрай. В някои случаи това създава още по-тежка ситуация. В определени групи от персонала на лечебните заведения настъпва много тежка стресова ситуация, а това би попречило да помогнем на онези, които биха ни потърси. Ние се опитваме с обучение, с осигуряване на предпазни средства, с дефиниране на отделни входове и изходи да организиране дейността така, че да мине с най-малко напрежение. Категорично няма никаква разлика. Не можем да твърдим, че един лекар, който работи на няколко работни места, те не биха могли да се разделят на части - до обяд да бъдат едни, след обяд други. Лечебните заведения като цяло имат един единствен предмет на дейност - лечение на хора със заболявания. Не съществува никаква разлика и никога не е имало такава. Твърденията, че някой би бил настрани или стои настрани - не е възможно!".
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от 2025 г., за да се постигне 3% бюджетен дефицит в бюджета за 2025 г. Това обяви депутатът Цончо Ганев в интервю пред БНР след срещата с финансовия министър Людмила Петкова. Депутатът съобщи,..
Русия е използвала за първи път от нахлуването си междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна. Това съобщиха украинските военновъздушни сили. Ракетата е била изстреляна рано тази сутрин от руската Астраханска област, която граничи с Каспийско море. Мишена е бил град Днипро в централната част на Украйна. Изстреляната ракета е..
Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент одобри единодушно кандидатурата на Илиана Иванова като български представител в Европейската сметна палата. Решението бе взето с тайно гласуване. Иванова, която в момента е еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, вече беше наш представител в..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Коледната ваканция за учениците в Габрово се удължава с един ден, след като със своя заповед кметът на общината обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. От местната администрация информират, че решението е взето след проведено проучване, което сочело, че родители планират първият учебен ден след официално обявената ваканция 3 януари, петък, да е..
Когато изберем за председател на Народното събрание Силви Кирилов без ясен ангажимент за законодателната програма, ще стане един парламентарен Франкенщайн. Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", депутат от ПП-ДБ. "След това ще ни питат, когато сме гласували заедно с "Възраждане" за Силви Кирилов, не сме ли знаели, че те ще..
ГДБОП разби добре структурирана организирана престъпна група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и да погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Специализираната полицейска операция е проведена от екипи на ГДБОП на 19 ноември в София. В хода й са задържани четирима мъже - на 47, 49, 50 и 54..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..