Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да хакнем кризата" - двудневен хакатон търси решения за общности и бизнеси по време на криза

Тази вечер започва двудневен онлайн хакатон, който цели да събере идеи за проекти за справяне с кризата, породена от коронавирусаСъбитието се провежда под надслов „Да хакнем кризата”.

Идеята е да се съберат млади хора със знания, експертиза и добри идеи, които да могат да си партнират в отбори и да стигнат до добри решения за преодоляване на кризата.

Определени са три насоки – да се спасяват животи, да се спасяват общности и да се спасяват бизнеси, обясни в предаването „Преди всички” Оля Антонова.

„Имаме вече над 400 човека, които или имат своя идея или искат да бъдат част от отбор, или търсят съмишленици, които да влязат в техния отбор. Идеите се качват на нашия уебсайт, хората могат да влязат и да разгледат. Вчера следобед имаше около 70 отбора качени, днес вече са доста повече. Има много хора, които просто искат да помогнат. Искат да влязат и по някакъв начин да допринесат със своята експертиза, със своето знание.”

Всеки, който има интерес, може да разгледа вече заявените идеи и отбори и да се присъедини към някой от тях. 

В интерес на истината се търсят хора с всякакви специалности – хора с медицински бекграунд, търсят се хора, които могат да пишат добре, търсят се дизайнери, търсят се предприемачи, които имат малък семеен или малък квартален бизнес. Просто да избере отбор, в който мисли, че може да бъде подходящ или да избере идея, към която да допринесе.”

Следва напасване и прегрупиране на отборите.

Обединяващо за всички, които са проявили инициатива в последните три дни, е, че са проактивни и искат да помогнат, посочи Оля Антонова. 

„Има майки на деца, които в момента си стоят вкъщи и си гледат децата. Има хора, които са специалисти по детско образование, медицински работници, много млади хора, които се занимават с търговия, с производство, хора, които имат юридическо образование, има хора, които работят в счетоводна кантора. В момента всички тези хора си стоят вкъщи.”

Проектите, които ще се представят и по които отборите ще работят 48 часа, са абсолютно реални. Предвидено е с отборите да работят ментори. 

„Тези проекти, особено финалистите, тези, които ще спечелят, ще бъдат проекти, които реално могат да променят резултатите от кризата, които вече наблюдаваме”, изтъкна Оля Антонова.

Още за мисията на двудневния хакатон ще научите от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56