Не само медицинските, но и икономическите последствия ще са много негативни от пандемията с коронавируса. Най-голямата надежда е в науката. Тази позиция изрази в в предаването "Хоризонт до обед" социологът проф. Марина Лякова, преподавател в Университета в Карлсруе, Германия.
"Ние трябва да се уповаваме на експертите, на тези, които работят на терен. Това в момента са лекарите, медицинскити сестри. Те изнасят цялата криза буквално с ръцете си. Ние трябва да разчитаме на тези експерти, че те ще ни преведат в тази криза и според мен това е една надежда за възраждане на експертното знание", изтъкна проф. Лякова.
Според прогнози, в Германия предстои икономически срив, който ще бъде в интервала между 7 и 20% заради кризата.
"Само за сравнение - при кризата през 2009 година немската икономика беше в минус 5,6%,т.е. очаква ни една наистина безпрецедентна криза и това оказва влияние върху различните професии. Най-засегнати са тези, които работят на терен, разбира се - на първо място лекари, медицински сестри, санитари", допълни социологът.
В Германия е направен анализ за разпределението по пол на заетите в определени професии.
"Така например от работещите в болници 76% са жени, от работещите в магазините 73% са жени, т.е. жените в някаква степен са по-силно изложени да работят при рискови условия, защото такъв тип професии са представени. От друга страна, разбира се, в чистота и строителство повече са представени мъжете", допълни преподавателят.
Изключително голям е рискът за бедните, за бездомните, които се изхранват в социални кухни, посочи проф. Лякова. "Аз мисля, че един от големите изводи, които ще трябва да направим след тази криза, е за изключително нарастване на глобалното социално неравенство", коментира Марина Лякова.
Доклад на ООН сочи, че 55% от населението на света няма достъп до санитарен възел, 2,2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода. Поставя се под въпрос идеята за универсални човешки права.
"Възможно ли е да говорим за универсални човешки права, когато правото на живот, правото на здраве, правото на хляб и вода не са гарантирани. И това ще е тема, която дълго ще ни занимава, защото на практика човешките права са абсолютно немислими без социални права. Един бедстващ човек, който няма вода, няма храна, е поставен при несравнимо по-лоши условия в тази кризисна ситуация", изтъкна Марина Лякова.
Обществото на отворените граници има безспорни предимства,каза още проф. Лякова. "Имам някаква статистика пред очите ми - например гражданите на 80 милионна Германия през 2018 година са провели 70 милиона туристически пътувания с трайност минимум 5 дни, от тях 50 милиона в чужбина."
Като сериозен се очертава проблемът с работещите мигранти заради затворените граници.
Ще се стигне до преосмисляне на ролята на държавата, смята университетският преподавател.
"Държавите в криза или така наречените провалени държави не могат да се справят толкова ефективно, и те съвсем очевидно посягат към арсенал от тоталитарни мерки, опитват се да прикриват слабостта със сила".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..