Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Марина Лякова: Кризата крие надежда за възраждане на експертното знание

Един от изводите е за нарастването на глобалното неравенство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Не само медицинските, но и икономическите последствия ще са много негативни от пандемията с коронавируса. Най-голямата надежда е в науката. Тази позиция изрази в в предаването "Хоризонт до обед" социологът проф. Марина Лякова, преподавател в Университета в Карлсруе, Германия.

"Ние трябва да се уповаваме на експертите, на тези, които работят на терен. Това в момента са лекарите, медицинскити сестри. Те изнасят цялата криза буквално с ръцете си. Ние трябва да разчитаме на тези експерти, че те ще ни преведат в тази криза и според мен това е една надежда за възраждане на експертното знание", изтъкна проф. Лякова.

Според прогнози, в Германия предстои икономически срив, който ще бъде в интервала между 7 и 20% заради кризата.

"Само за сравнение - при кризата през 2009 година немската икономика беше в минус 5,6%,т.е. очаква ни една наистина безпрецедентна криза и това оказва влияние върху различните професии. Най-засегнати са тези, които работят на терен, разбира се - на първо място лекари, медицински сестри, санитари", допълни социологът.

В Германия е направен анализ за разпределението по пол на заетите в определени професии.

"Така например от работещите в болници 76% са жени, от работещите в магазините 73% са жени, т.е. жените в някаква степен са по-силно изложени да работят при рискови условия, защото такъв тип професии са представени. От друга страна, разбира се, в чистота и строителство повече са представени мъжете", допълни преподавателят.

Изключително голям е рискът за бедните, за бездомните, които се изхранват в социални кухни, посочи проф. Лякова. "Аз мисля, че един от големите изводи, които ще трябва да направим след тази криза, е за изключително нарастване на глобалното социално неравенство", коментира Марина Лякова.

Доклад на ООН сочи, че 55% от населението на света няма достъп до санитарен възел, 2,2 милиарда души нямат достъп до чиста питейна вода. Поставя се под въпрос идеята за универсални човешки права.

"Възможно ли е да говорим за универсални човешки права, когато правото на живот, правото на здраве, правото на хляб и вода не са гарантирани. И това ще е тема, която дълго ще ни занимава, защото на практика човешките права са абсолютно немислими без социални права. Един бедстващ човек, който няма вода, няма храна, е поставен при несравнимо по-лоши условия в тази кризисна ситуация", изтъкна Марина Лякова.

Обществото на отворените граници има безспорни предимства,каза още проф. Лякова. "Имам някаква статистика пред очите ми - например гражданите на 80 милионна Германия през 2018 година са провели 70 милиона туристически пътувания с трайност минимум 5 дни, от тях 50 милиона в чужбина."

Като сериозен се очертава проблемът с работещите мигранти заради затворените граници.

Ще се стигне до преосмисляне на ролята на държавата, смята университетският преподавател.

"Държавите в криза или така наречените провалени държави не могат да се справят толкова ефективно, и те съвсем очевидно посягат към арсенал от тоталитарни мерки, опитват се да прикриват слабостта със сила".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17