"Аз смятам, че сме поставени на изпитание. Да, при това на голямо изпитание, защото големите изпитания са тези, които са свързани с възможност за терминален изход. Тогава наистина човек е в екстремни условия. В този смисъл бедствието е нещо много по-голямо, отколкото икономическата криза сама по себе си, тъй като този тип бедствие поставя човека и обществата като цяло в ситуация, в която те са задължени да се преосмислят, независимо от това дали искат да то направят", каза в предаването "Хоризонт до обед" Явор Гърдев.
Ние сме в ситуация на принуда, но това сътресение ни изправя очи в очи със себе си и ние разбираме много неща за себе си, които в друга ситуация не бихме узнали, смята режисьорът.
Постановката "Калигула" тематично е свързана със сегашната ситуация. Калигула е прекалено човечен, прекалено чувствителен, допълни Явор Гърдев.
"Проблемът е не в това, че диктаторите имат изначално лоши намерения. Проблемът е в това, че те имат изначално добри намерения. И проблемът е, че някои от тях са прекалено човечни и тази прекалена човечност се превръща в чудовищност, след като преминават през такива правомощия."
Режисьорът изследва проявленията на диктатурата. "Изкушението за власт е едно от най-опасните неща в човешката мотивация", посочи Явор Гърдев. Според него демонът на властта не прощава, това е нещо, което обсебва.
"В този смисъл, без да чертаем апокалиптична картина, властта никога не може да бъде чертана като нещо, което е безобидно и поради това съществува института на демокрацията, който е отработван толкова години в историята", изтъкна Гърдев.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.