Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Десислава Бошнакова: Дано след кризата не бягаме от другия на улицата

Има и по-работещи начини за убеждаване от вдигането на пейки

Снимка: БТА

Има ли нещо позитивно в пандемията от коронавирус и къде да поставим хоризонта за излизане от нея?

„Ние трябва физически да се дистанцираме. Социалното общуване може да се случи и без физически да се виждаме. Един от най-добрите начини да можем да оцелеем, е социално да не се дистанцираме от хората. Ние сме хора и ако не общуваме с хора, няма да можем много дълго да издържим психически”, каза пред БНР проф. Десислава Бошнакова, ръководител на Департамент „Масови комуникации” в Нов български университет и pr специалист.

За мен истината за броя смъртни случаи е точно толкова вярна, колкото и за броя излекувани, посочи проф. Бошнакова, която акцентира върху броя на излекуваните и необходимостта да се тиражира тази информация, а не да остава някъде между другото.

„Да, някои за съжаление загубват живота си, но има немалък брой хора, които са се справили и за да продължим напред, на мен ми е нужен и модел за справяне”, коментира Десислава Бошнакова в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт".

„Това, което със сигурност знаем, е, че това един ден ще свърши. Не знаем кога, но знаем, че ще свърши. И за мен е много важно, когато това свърши, хората, които излезем на улицата, наистина да можем да съумеем да не бягаме от другия. В момента дори тези, които са на улицата, като видят друг човек, че приближава към тях, инстинктивно се отдръпват.”

Как институциите комуникират кризата?

„Аз имам нужда от едно по-нормално говорене. Не е толкова трудно един човек да разбере, че става въпрос за живота му и за живота на близките му и последното нещо, от което имам нужда в тази ситуация, е някой да ме заплашва с глоби, да виждам как ми вдигат пейките, да виждам как ме дебнат. /.../ Някак си сме изключително силно фокусирани върху лошото. Има далеч по-работещи начини за комуникация, за общуване с хората, далеч по-убеждаващи начини, по които тези хора могат да превключат от един начин на мислене на друг”, смята Десислава Бошнакова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04