Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настаняването в кризисни центрове - сега само за спешни случаи

Снимка: БГНЕС

Какво се случва зад заключените врати по време на карантина в дома, в който има системно семейно насилие? Фондация “П.У.Л.С.” поддържа от 2008 година кризисен център, в който предоставя социални услуги за деца и лица, пострадали от насилие, трафик или друга форма на експлоатация. 
Подкрепата се предоставя за срок до 6 месеца и е насочена към задоволяване на ежедневните потребности и правно консултиране на потребителите или социално-психологическа помощ, когато се налага незабавна намеса, включително чрез мобилни екипи за кризисна интервенция. 

"Само за последните няколко дни, част от съобщенията, които ние получаваме по имейла на организацията чрез, нашата Фейсбук страница и телефони, включват споделяне на ужаси от жени и лица, които са принудени да живеят в тази ситуация на насилие", каза в предаването "Хоризонт до обед" Юлия Андонова от Фондация “П.У.Л.С.”

Хората, които живеят в ситуация на насилие, много често се страхуват и срамуват да потърсят помощ по ред разбираеми причини.

"Тук е много важно да споделя, че организации като нашата продължаваме да оказваме 24-часова подкрепа на хора, които са пострадали от насилие. Там, където има възможност да се потърси помощ по телефон, ние препоръчваме да се направи това, тъй като живият контакт, разговор са много по-бързи, много по-ефективни, отколкото споделянето на съобщения“, допълни Андонова.

На денонощния телефон - 076 60 1010 на Фондация “П.У.Л.С.” можете да потърсите консултация. Хората, които нямат възможност да се обадят, могат да пишат съобщения, имейли, да опишат какво се случва с тях и да се потърси решение.

"В изключително тежки случаи, в които няма алтернатива за човека към настоящия момент, в някои от кризисните центрове имаме отделени помещения, в които хора, които са пострадали от насилие, могат да останат в изолация във времето на карантина. В момента заради извънредната ситуация настаняването в кризисни центрове е изключително ограничено, само за най-тежките случаи".


Експертите правят сериозна оценка, проверява се дали пострадалият човек има близки, при които може да отиде. Когато има риск за живота му, няма да бъде оставен на улицата.

"Тук е много важно да кажа, че всички съседи, хората, които в момента по-често са си вкъщи и чуват какво се случва, не бъдете безучастни свидетели на това, което се случва. Ако имате опасения за живота си и се страхувате лично да се намесите в ситуацията, най-хубавото, важно нещо, което всички ние сме длъжни да направим, е да се обадим на 112, да потърсим съдействие от полицията, които в този момент трябва да реагират изключително бързо", изтъкна Юлия Андонова. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38