„Като само беше необходимо да се упоменат материалите и деня, в който е нарисувана картината. Беше призив за съпричастно отношение на всички. Това показва, че когато се обърне внимание на нещо от много хора с позитивизъм, то разрешава положително задачата. Чуваме новините какви са от там. Така че това явно е имало своя смисъл. Това са послания от художници от цял свят, чрез произведения, които те са направили в указания срок и време, за да може това да помогне”, обясни Андрей Янев пред „Хоризонт”.
Какъв е бил неговият принос? „Нарисувах една работа - „Влюбени лотоси” се казва, тъй като всички ние сме крехки като лотосов цвят, който е твърде кратък в своя живот. И ние всичките сме кратки, но носим толкова щастие за себе си и за другите, че като едно лотосово разцъфнало цвете всеки един изживява своя път. И в космичното пространство той е толкова кратък, че трябва да го осмисли. А и може би това сега ще ни насочи да осмислим себе си.”
Ако се обединим в един позитивизъм и една молитва през порталите на времето, то няма как този позитивизъм, тези мисли да нямат резултат, смята Андрей Янев.
„Ако всеки един усети своето сърце като част от световното сърце и да знае, че сърцето на света всъщност е неговото сърце, то това обединение, което трябва да направим и чрез нашето изкуство, защото ние това правим най-добре, и чрез нашата молитва, която всеки един може би сутрин отправя, това ще донесе много повече положителни, добри резултати във всяка една посока, ще елиминира манипулациите, ще изведе на висока позиция духа, който е всетворящ и този, който ни води. И ако пролетта и силата и порталът във времето, който всеки от нас ще премине някой ден, то нека се помолим всички заедно да премине този огън през всички и да бъдам отново щастливи, каквито сме виждали, че сме.”
Двамата със съпругата му – художничката Дарина Янева, в дните на изолация сега са на село, в планината.
„Времето върви много интересно. Не се усеща как преминава денят. В едно ателие, което се намира в зелен двор, сред дървета и храсти, провокацията е да излезеш да се погрижиш за това, което се намира пред теб, а едновременно с това сме разпръснали: Андрей маслените бои, аз – акварелните. Задължително сме отворили компютрите и сме проверили интернет връзката”, сподели Дарина Янева.
Преди години интуитивното ми решение в периоди на тревога бе да не рисувам, спомня си тя. „Когато човек е тревожен, не бива да „запечатва” това, което му се случва вътре, по-добре да влезе в баланс и тогава да рисува. В момента се чувствам в хармония със себе си и мога да рисувам. Не казвам, че съм се изолирала и не знам за цялата суматоха, всичките трудности, всичките катаклизми, които текат в момента.”
„Отворила съм едни великолепни снимки, на които съм заснела едно лято в Твърдица. Бяхме на гости на наши приятели. Андрей беше поканен да рисува възрастния баща на наш приятел. Докато той рисуваше от натура 95-годишния дядо Станчо, аз се поразходих из градината и видях, че дядо Станчо беше отгледал много грозде, смокини, ябълки, имаше едни прекрасни плетени кошове. Започнах да ги организирам в композиции, да ги снимам и сега в момента си пътувам назад във времето и рисувам тези натюрморти.”
Двамата художници, посетили Китай преди епидемията, са пренесли своето усещане в картините си. „Ние имахме късмета да видим едно спокойствие в Пекин, една красота, която ни зареди и сме нарисували серия картини”, каза още Дарина Янева.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..