Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безработни в Израел търсят препитане в селското стопанство

Кризата принуждава мнозина да сменят професията си

Израел има почти затворено селско стопанство и това помага в ситуация на затворени граници.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Карантината заради COVID-19 има своята икономическа цена. Хиляди работници са освободени от работа или са в дълги отпуски. Сред първите, които останаха без работа в Израел, са служителите в авиокомпаниите, артистите, занаятчиите.

Цените на доматите скочиха 4 пъти, а картофите и лукът се превърнаха в лукс. Килограм гъби струва над 50 лева. Още неузрели, за черешите е ясно отсега, че ще се продават за трицифрена сума. Причината: няма кой да прибере реколтата. 

Избухването на епидемията в Далечния изток започна по време на китайската Нова година. Повечето от чуждестранните селскостопански работници - най-често тайландци, филипинци или китайци, си бяха отишли за празниците, а след това не им разрешиха да се завърнат, за да не пренесат зараза

Парниците опустяха. Има техника, но и нея някой трябва да я управлява. Все още има и много дейности, които се извършват на ръка.

Същевременно много хора останаха без работа. Скокът на цените и липсата на доходи изправят мнозина пред проблема да търсят каквато и да е работа, за да могат да плащат заемите си и да хранят семействата си. Преди кризата в Израел беше много популярно да се купува всичко на кредит.

Обявите, че се търсят доброволци за работа в селското стопанство в първия момент стреснаха мнозина. Наистина е малко необичайно да поканиш летец да стане тракторист или фризьорка да дои крави. Но само след няколко дни на размисъл започнаха да се записват първите желаещи.

"Да съм доброволец в селското стопанство ме спасява от бездействието в града, където мога и да се заразя. Работех във фабрика за мебели. И преди кризата едва оцелявахме. Конкуренцията на големите компании ни смазваше. Още щом започна карантината, нашият работодател ни изпрати в безсрочен неплатен отпуск. Държавата подпомага средния бизнес в тази нелека обстановка, но парите стигат само за собственика, а за работниците нищо не остава. Десетина дни си стоях вкъщи, но си дадох сметка, че парите от последната заплата се стопяват. Жена ми е в неплатен отпуск по майчинство. В Израел платеният е само 3 месеца", разказва Рафаел Азолай от Бат Ям.

Затруднението да си плаща вноските за жилището го е принудило да се включи в бригади на земеделското министерство.

"Заявих, че съм съгласен дори на по-тежка работа, но с добро заплащане. Работя в един парник за краставици. Нищо, че е март, там съм само по бански, но и с мантия от мрежа против комари. Работя полуприведен през целия ден. Има израелски машини за такъв тип труд, но на тукашния работодател не му е било изгодно да ги купи. Ползвал е евтиния труд на чуждестранните работници. Сега тях като ги няма и трябва да плаща на хора като мен, ще ги купи. Трудна е работата ми, но това е начин да излезем не само от моментната здравословна криза, а и последващата продоволствена", разсъждава Рафаел Азолай.

От израелското министерство на земеделието изплащат субсидии на селските стопани. Страната има почти затворено селско стопанство и това много й помага в ситуация на затворени граници.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09