Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безработни в Израел търсят препитане в селското стопанство

Кризата принуждава мнозина да сменят професията си

Израел има почти затворено селско стопанство и това помага в ситуация на затворени граници.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Карантината заради COVID-19 има своята икономическа цена. Хиляди работници са освободени от работа или са в дълги отпуски. Сред първите, които останаха без работа в Израел, са служителите в авиокомпаниите, артистите, занаятчиите.

Цените на доматите скочиха 4 пъти, а картофите и лукът се превърнаха в лукс. Килограм гъби струва над 50 лева. Още неузрели, за черешите е ясно отсега, че ще се продават за трицифрена сума. Причината: няма кой да прибере реколтата. 

Избухването на епидемията в Далечния изток започна по време на китайската Нова година. Повечето от чуждестранните селскостопански работници - най-често тайландци, филипинци или китайци, си бяха отишли за празниците, а след това не им разрешиха да се завърнат, за да не пренесат зараза

Парниците опустяха. Има техника, но и нея някой трябва да я управлява. Все още има и много дейности, които се извършват на ръка.

Същевременно много хора останаха без работа. Скокът на цените и липсата на доходи изправят мнозина пред проблема да търсят каквато и да е работа, за да могат да плащат заемите си и да хранят семействата си. Преди кризата в Израел беше много популярно да се купува всичко на кредит.

Обявите, че се търсят доброволци за работа в селското стопанство в първия момент стреснаха мнозина. Наистина е малко необичайно да поканиш летец да стане тракторист или фризьорка да дои крави. Но само след няколко дни на размисъл започнаха да се записват първите желаещи.

"Да съм доброволец в селското стопанство ме спасява от бездействието в града, където мога и да се заразя. Работех във фабрика за мебели. И преди кризата едва оцелявахме. Конкуренцията на големите компании ни смазваше. Още щом започна карантината, нашият работодател ни изпрати в безсрочен неплатен отпуск. Държавата подпомага средния бизнес в тази нелека обстановка, но парите стигат само за собственика, а за работниците нищо не остава. Десетина дни си стоях вкъщи, но си дадох сметка, че парите от последната заплата се стопяват. Жена ми е в неплатен отпуск по майчинство. В Израел платеният е само 3 месеца", разказва Рафаел Азолай от Бат Ям.

Затруднението да си плаща вноските за жилището го е принудило да се включи в бригади на земеделското министерство.

"Заявих, че съм съгласен дори на по-тежка работа, но с добро заплащане. Работя в един парник за краставици. Нищо, че е март, там съм само по бански, но и с мантия от мрежа против комари. Работя полуприведен през целия ден. Има израелски машини за такъв тип труд, но на тукашния работодател не му е било изгодно да ги купи. Ползвал е евтиния труд на чуждестранните работници. Сега тях като ги няма и трябва да плаща на хора като мен, ще ги купи. Трудна е работата ми, но това е начин да излезем не само от моментната здравословна криза, а и последващата продоволствена", разсъждава Рафаел Азолай.

От израелското министерство на земеделието изплащат субсидии на селските стопани. Страната има почти затворено селско стопанство и това много й помага в ситуация на затворени граници.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09