Във време на сериозни ограничения заради пандемията, Градската библиотека "Паисий Хилендарски" в Асеновград протяга виртуално ръка към децата и организира конкурс за рисунка. Мотото на ежегодния конкурс е „Вълшебният свят на книгите”.
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга. Традицията започва от 1967 г. и съвпада с рождения ден на един от най-обичаните разказвачи на приказки Ханс Кристиан Андерсен. Затова конкурсът е посветен и на 215-годишнина от рождението на Ханс Кристиян Андерсен.
Този път провокиращата въображението надпревара ще се случи във виртуалното пространство, а всички, които могат да разгледат картинната галерия, ще заявят и своите предпочитания към творбите, за да бъдат избрани най-добрите.
"Имаме нужда да си спомним за посланията на Андерсен, тъй като днес звучат с особена сила. Добрият вълшебник размахва усмихнат магическата си пръчица и разплита най-прекрасните сънища. Оживяват предмети, цветя. Хората се раждат, желаят, влюбват се, страдат и, разбира се, умират щастливи - с постигнати си мечти, или обратното - намират смисъл да живеят само с такива прости неща, за които днес говорим, като любов състрадание, красота и дълг", каза Милена Марковска, директор на Градската библиотека "Паисий Хилендарски" в Асеновград.
Право на участие в конкурса имат всички деца до 15-годишна възраст, като рисунките ще бъдат разпределени в три възрастови групи - детска градина и подготвителна група, 1-4 клас, 5-8 клас.
"Всяко дете е свободно да избере каква техника да използва, като този път рисунките вместо да бъдат предоставени в отдел "Изкуство" на библиотеката, както е по традиция, предложихме на децата да бъдат сканирани или заснети с фотоапарат, след което да изпратят на имейла на градската библиотека до 20 април", допълни Марковска.
При изпращането на рисунките е необходимо децата да посочат имената си, възрастта и училището, в което учат.
"Библиотеките са най-древните институции и професията на библиотекаря е най-старата професия. Те са преминали през цялата човешка история и във времена на кризи, винаги те са били едни от най-важните неща. Дори във Втората световна война библиотеките са работили", изтъкна Милена Марковска.
Предстои да бъде открит и канал на библиотеката в Youtube. Асеновградската библиотека работи и по програми за доброволчество за подкрепа на самотни възрастни хора. Библиотеката предоставя и безплатни консултации с психолог.
"Целта е хората да не се чувстват изолирани, самотни и без подкрепа", подчерта директорът на библиотеката в Асеновград.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Най-голямата библиотека във Врачанска област е с нов режим на работа. Временно е преустановено заемането на книги от читателите, а срокът за връщане на вече взетите книги се удължава автоматично до подновяването на дейността на библиотеката...
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България...
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..