Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Андрей Чорбанов: Коронавирусите не мутират бързо и са лесна мишена за бъдеща терапия

Използването на ваксината срещу туберкулоза не е еднозначно

Доц. Андрей Чорбанов
Снимка: Ани Петрова

Коронавирусите не мутират бързо, което ги прави лесна мишена за бъдеща терапия. При грипните вируси нивото на мутация е много по-високо. Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" доц. Андрей Чорбанов, ръководител на Лабораторията по експериментална имунология към БАН.

Мутациите при вирусите могат да бъдат два типа. Единият - да направят вируса по-малко чувствителен към клетките и тогава такъв тип инфекция "умира". Обратният вариант е вирусът в даден момент да стане по-вирулентен, да се увеличи неговата адаптивност към организма и тогава, за даден период, той става по-опасен.

"Мутацията е нормален процес, който протича при различни нива, зависи от много фактори и при вирусите са открити доста големи различия по отношение на мутацията“, подчерта доц. Андрей Чорбанов.

Има вируси, които мутират малко и срещу тях има ваксини. Хората не боледуват от животински коронавируси, но при определени условия би могло животинският вирус да се промъкне в човешкия организъм, поясни ученият.

Туберкулозната ваксина а изключително мощен имуностимулатор, но няма данни какви могат да бъдат негативните последствия, каза още Андрей Чорбанов. 

"Аз смятам, че ще бъде доста рисковано да се каже, че една реимунизация би ни помогнала задължително, без да имаме данни какво би ни довело като негатив. Отново ще кажа: ваксината е изключително силна, много полезна в смисъла, в който се е използвала, но реимунизацията с нея може да носи някаква опасност. Реимунизация с тази ваксина се прави на хора, които при първата ваксинация не са достигнали необходимия защитен тест, който се проверява със съответните тестове", подчерта експертът. 

Колективният имунитет представлява изградени структури на имунната система срещу конкретен вирус. Когато голяма група хора биват в контакт с определен вирус може да се говори за колективен имунитет.

"При копирането на даден протеин, който кодира каквото и да е, се допускат грешки. Допуска грешки самата технология на копиране в клетката. В човешките клетки има много "системи", които се грижат тези грешки да бъдат поправени и това е причината огромният брой наши клетки да са същите и ние да не се изменяме толкова бързо. Когато нещо не е както трябва, тази клетка мутира и става ракова", посочи още доц. Чорбанов. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев,  пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55