Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Росица Вачева: Предпазни средства трябва да има за всички клинични звена

Снимка: БГНЕС

Много е важно в настоящата ситуация да не се допусне "взрив" на Covid-19 по модела на вътреболничните инфекции. Това каза пред "Хоризонт" доц. Росица Вачева, председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции и началник на лабораторията по микробиология и вирусология към Университетската болница „Царица Йоанна”.

Специалистите и екипите по контрол на инфекциите в лечебните заведения са на първа линия в процеса. Те трябва да са наясно с последните указания и ръководства за контрола върху разпространението на Covid-19. Това засяга както безопасното изпращане на проби за изследвания, така и организирането на новосъздадените отделения за лечение на вирусната инфекция и поддържане на мерките в тях, поясни доц. Вачева.

„Основна цел е да се минимизира износът на случаи към други здравни заведения и обществото”, подчерта тя.

От първостепенно значение е да се осигури защитата на здравните работници, тъй като те са част от критичната инфраструктура за реакция при тази епидемия. Едно от най-важните пособия за лична защита – това са маските от най-висок клас, които защитават здравните работници на всички нива. Те филтрират аерозоли и микрочастици с големина на микроорганизми и дават надеждна защита.”

Има ясни разписания на Световната здравна организация как трябва да бъдат екипирани различните видове клинични и лабораторни специалисти. „Всичко това трябва да бъде осигурено час по-скоро там, където те не са осигурени”, каза Росица Вачева в предаването "Хоризонт до обед".

Специалистите от всички клинични звена трябва да бъдат осигурени, тъй като не е ясно пациентът насреща им дали е заразен, изтъкна доц. Вачева.

„Няма яснота постъпващият пациент или пациентът, с който се среща личният лекар, който трябва да бъде опериран от хирурга, в АГ клиниките, в ортопедия и т.н., няма яснота пациентът, който постъпва, който бива преглеждан, дали той не е вече заразен.”

Китайските специалисти например открояват сред основните причини за големия брой заразени медицински специалисти там липсата или неправилно използваната медицинска екипировка, тъй като заразяване може да настъпи и в процеса на сваляне на защитното облекло.

Към момента в световен мащаб много хора вече са контаминирани, а най-опасни са тези, които безсимптомно разпръскват инфекцията около себе си, поясни лабораторният специалист.

Доц. Росица Вачева отбеляза, че дори когато говорим, не сме безопасни за околните. Маските от плат са абсолютно достъпни в момента, допълни тя. 

„При всички случаи на излизане навън, на пазаруване, на пътуване в градския транспорт, в аптека, общуване с персонал в административни заведения – изключително важно е. Аерозол се образува и при говорене, не само при кашляне, кихане и т.н. Носенето на маска защитава хората около нас. Изключителна отговорност в това отношение трябва да има.”

Маската, веднъж поставена, не се пипа от външната страна. Не се сваля, за да говорим, тя е абсолютно неефективна, ако виси на врата и когато решим да я сваляме, трябва да я хванем или отстрани за ластиците, или за тези връзки, с които е прикрепена и да бъде изхвърлена. Веднъж поставена и веднъж ползвана, тя е контаминирана”, напомни специалистът.

Дезинфектантът се нанася върху сухи ръце и в продължение на 20-30 секунди те се обтриват, а след това не се мият, добави доц. Вачева. 

Още детайли по темата как да защитим себе си и болниците - в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16