Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Росица Вачева: Предпазни средства трябва да има за всички клинични звена

Снимка: БГНЕС

Много е важно в настоящата ситуация да не се допусне "взрив" на Covid-19 по модела на вътреболничните инфекции. Това каза пред "Хоризонт" доц. Росица Вачева, председател на Българската асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции и началник на лабораторията по микробиология и вирусология към Университетската болница „Царица Йоанна”.

Специалистите и екипите по контрол на инфекциите в лечебните заведения са на първа линия в процеса. Те трябва да са наясно с последните указания и ръководства за контрола върху разпространението на Covid-19. Това засяга както безопасното изпращане на проби за изследвания, така и организирането на новосъздадените отделения за лечение на вирусната инфекция и поддържане на мерките в тях, поясни доц. Вачева.

„Основна цел е да се минимизира износът на случаи към други здравни заведения и обществото”, подчерта тя.

От първостепенно значение е да се осигури защитата на здравните работници, тъй като те са част от критичната инфраструктура за реакция при тази епидемия. Едно от най-важните пособия за лична защита – това са маските от най-висок клас, които защитават здравните работници на всички нива. Те филтрират аерозоли и микрочастици с големина на микроорганизми и дават надеждна защита.”

Има ясни разписания на Световната здравна организация как трябва да бъдат екипирани различните видове клинични и лабораторни специалисти. „Всичко това трябва да бъде осигурено час по-скоро там, където те не са осигурени”, каза Росица Вачева в предаването "Хоризонт до обед".

Специалистите от всички клинични звена трябва да бъдат осигурени, тъй като не е ясно пациентът насреща им дали е заразен, изтъкна доц. Вачева.

„Няма яснота постъпващият пациент или пациентът, с който се среща личният лекар, който трябва да бъде опериран от хирурга, в АГ клиниките, в ортопедия и т.н., няма яснота пациентът, който постъпва, който бива преглеждан, дали той не е вече заразен.”

Китайските специалисти например открояват сред основните причини за големия брой заразени медицински специалисти там липсата или неправилно използваната медицинска екипировка, тъй като заразяване може да настъпи и в процеса на сваляне на защитното облекло.

Към момента в световен мащаб много хора вече са контаминирани, а най-опасни са тези, които безсимптомно разпръскват инфекцията около себе си, поясни лабораторният специалист.

Доц. Росица Вачева отбеляза, че дори когато говорим, не сме безопасни за околните. Маските от плат са абсолютно достъпни в момента, допълни тя. 

„При всички случаи на излизане навън, на пазаруване, на пътуване в градския транспорт, в аптека, общуване с персонал в административни заведения – изключително важно е. Аерозол се образува и при говорене, не само при кашляне, кихане и т.н. Носенето на маска защитава хората около нас. Изключителна отговорност в това отношение трябва да има.”

Маската, веднъж поставена, не се пипа от външната страна. Не се сваля, за да говорим, тя е абсолютно неефективна, ако виси на врата и когато решим да я сваляме, трябва да я хванем или отстрани за ластиците, или за тези връзки, с които е прикрепена и да бъде изхвърлена. Веднъж поставена и веднъж ползвана, тя е контаминирана”, напомни специалистът.

Дезинфектантът се нанася върху сухи ръце и в продължение на 20-30 секунди те се обтриват, а след това не се мият, добави доц. Вачева. 

Още детайли по темата как да защитим себе си и болниците - в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03