Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История от първа линия

Д-р Петя Хубенова спасява пациенти с Covid-19

Втора седмица тя живее и работи в Александровска болница, напуска я утре за задължителна карантина

Д-р Петя Хубенова
Снимка: Личен архив

Д-р Петя Хубенова е един от лекарите на първа линия в битката с Covid-19. За изпитанията на физическото тяло, за границите на психиката и за колективния дух, благодарение на който се преодоляват и най-големите трудности, тя разказва в предаването "Хоризонт до обед".
Д-р Хубенова работи в Александровска болница в София. Тя е от тихите герои. От онези, които работят на границата между живота и смъртта. И докато под светлината на прожекторите властта говори, че сме във война, тя е от хората, които реално участват в битката. Не в чужбина, а в България и не само в кризисни времена като днешните. 
От близо две седмици анестезиологът д-р Петя Хубенова живее в Александровска болница. "Тук, в Александровска болница съм от 28 март, когато дойдох за нощно дежурство".

Тогава в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение приемат първия пациент, който се оказва с положителна проба за коронавирус"Това наложи затварянето на нашето отделение с цел изолация на останалите пациенти."

Подготвени ли са българските лекари за среща на бойното поле с непознат вирус като Covid-19?

"До известна степен сме подготвени. Вирусът Covid-19 е по-различен от останалите с бързото развитие, влошаване на състоянието на пациента, от друга страна, той започва подмолно, неочаквано като една обикновена настинка. За няколко дни ситуацията се влошава и човек има чувство за задух", изтъква д-р Петя Хубенова.

Д-р Петя Хубенова

В критичен момент е по-важно да запазиш хората и екипния дух, а не йерархията, затова медиците се редуват в дежурствата. В началото най-трудни били нощните дежурства и безсънието. Клиниката разполага с добра апаратура и преди няколко дни получи дарение от още шест респиратора. Седем са пациентите с Covid-19 в клиниката в момента.

"Най-младият е на 36, а най-възрастният почти на 85, ще стане след една седмица. Интубираните ни пациенти са двама. Имаме още двама пациенти, за които бяхме доста разтревожени, но наблюдаваме един лъч светлина, едно подобрение, макар и с малки стъпки. Много е важно при тези пациенти да се осигури адекватно хранене на организма, за да се засили имунитетът, за да може самият човек да бъде подпомогнат да се справи", отбелязва лекарят. 

В битката с болестта българските лекари използват опита и клиничните ръководства на колегите си от Китай и европейските държави, които първи се сблъскаха със заразата. Д-р Хубенова приема спокойно факта, че от две седмици живее в болницата.

"Усещането е, не съм била в казарма, може би нещо подобно, нещо малко като военен лагер в добрия смисъл на думата. Ние живеем заедно, всеки си има свое лично пространство, но отново се изискват допълнителни усилия и допълнителна съобразителност, за да съхраним добрите си взаимоотношения, настроили сме се към ситуацията, съумяваме да съхраним добрия климат", подчерта д-р Петя Хубенова.

Лекарите на първа линия благодарят и за подкрепата. "Чуваме аплодисментите от отворения прозорец на нашите стаи за почивка. Благодарни сме на хората за това, че се обърнаха към това да бъдем отново човеци".

Очаква се Петя Хубенова и останалите медици от първия извънреден екип да напуснат Александровска болница утре, след като излязат резултатите от тестовете им за коронавирус. След това всички ще бъдат под задължителна карантина.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30