Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за Кшищоф Пендерецки

Кшищоф Пендерецки (1933 - 2020)

На 29 март 2020 г. от света си отиде един от най-ценените и влиятелни музиканти на нашето време - полският композитор и диригент Кшищоф Пендерецки. Беше на 86 години - изключително уважавана фигура в световната музика, автор на творби, които намират своя път към сърцата на слушателите.

Започнал като ярка част от забележителния полски авангард, Пендерецки преминава през различни етапи в кариерата си, завръщайки се към тоналната музика, за да бъдат творбите му изпълнявани в концертните зали, а да не остават скрити и оценени само от шепа професионалисти. Желанието му се сбъдва и музиката му звучи и ще продължи да живее по световните сцени. За съжаление няма да може да бъде осъществено плануваното гостуване на диригента и композитор през юни в София, когато Софийската филхармония трябваше да изпълни под негово диригентство Симфония №7 "Седемте порти на Йерусалим".

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" свои спомени за близки контакти с Кшищоф Пендерецки споделиха музикологът и дългогодишен музикален редактор в програма "Христо Ботев" на БНР Маня Попова и младата цигуларка Лия Петрова.

Маня Попова, която прави интервю с маестрото по време на гостуването му на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе през 2006 г., е имала шанса, заедно с още няколко български музиколози, да бъде гост в дома му през 80-те години, когато политиката и зараждането на независимото синдикално движение и "Солидарност" е основна тема за поляците: "Имахме възможност, например, да видим в неговия зимник как беше подредил всичко - от една страна приличаше на барче, но на голямата стена имаше огромна карта на Полша от времената, когато тя е била едва ли не половин Европа. И, разбира се, това бяха основните разговори."

"Той имаше някакъв сантимент към България, потвърден ми от едно изпълнение на женския хор на Крикор Четинян на "Варшавска есен", когато те изпълниха част от "Политемпи" на Стефан Драгостинов - Стефан по това време много се беше увлякъл по идеите на Илия Кожухаров. Тогава, на пресконференция Пендерецки изрази огромни възторзи и към композитора, и към момичетата от пловдивския камерен хор." - спомня си още Маня Попова.

А цигуларката Лия Петрова свири като солистка на оркестър Симфония Варсовия под диригентството на Кшищоф Пендерецки през 2016 г. във Варшава и Брюксел. "Естествено, когато аз разбрах, че той ще дирижира концерта, бях страшно развълнувана, притеснена, но не съм се страхувала, защото вече бях чувала от мои колеги, че е много симпатичен и не е човек, който се държи грубо. Кшищоф Пендерецки е легенда, а и вече беше на възраст, но се държа с една непринуденост - почти като дете. Разбира се, с много мъдрост подходи към концерта на Бетовен, но беше непринуден, което много ме учуди. Това създаде много приятна атмосфера за работа." - споделя тя и признава, че концертите й под палката на Пендерецки са били незабравимо преживяване.

Чуйте спомените на Маня Попова и Лия Петрова в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45