Тошев припомни проучване, според което 42% от компаниите са претърпели загуба на данни през 2019 година, дори без извънредно положение и пандемия.
Сега коронавирусът и работата от вкъщи създават допълнително възможности недобросъвестните да се възползват от ситуацията.
По-интересни методи напоследък са т. нар. фишинг имейли, в които често има линк или файл, който да се свали. Имейлът съдържа вирус, който се инсталира на компютъра. В сегашната ситуация подобни фалшиви имейли достигат до нас през тематиката "маски и дезинфектанти" например.
„Имейли, изглеждащи като фирмена комуникация за работа от вкъщи, които искат кликването на някакъв линк. Също така имейли, които специално за Щатите например изглеждат като имейли от Американския център за контрол на заразите и превенция. Или пък такива с някакви препоръки от Световната здравна организация, свързана с коронавируса. Включително и молби за дарения от фалшиви фондации, които уж се борят срещу разпространението на вируса. Тези имейли изрично споменават в тях и името Covid-19, коронавирус и други подобни. Тоест, престъпниците се възползват от ситуацията, от страховете на хората и от факта, че когато един човек, който така или иначе е притеснен, види няколко ключови думи от типа на "Covid-19", вече чисто психологически се задействат в негово реакции, свързани със страх. И сме по-непредпазливи”, коментира специалистът.
Регистрират се много вируси, които таргетират например италиански имейл адреси, тъй като в момента италианците са сред най-сериозно пострадалите от пандемията, допълва Пламен Тошев.
„В България все още няма толкова голяма статистика. Тук нашите престъпници също се ориентират в това отношение. Може би са с една крачка след другите, които са в Западна Европа и Щатите. В България следваме тенденциите. Може би със седмица-две закъснение, но по същия начин започнаха да излизат фалшиви имейли, преведени на български. Все още по-скоро сме част от международна кампания. Повечето имели са по-скоро преведени с някакъв софтуер и си личи. Тоест, по-трудно е да се хване, тъй като просто си личи, че имейлът не е написан от българин, а е преведен. Но очакваме в близките дни, дори седмици, да се засили изключително много, вече от локални автори”.
Няколко български организации, хостинг платформи, вече споменаха, че засичат ръст на този тип фишинг имейли, подчертава Тошев.
„Локално биха били имейли, написани на български, на кирилица, от различни организации. От НАП например - за неплатени данъци, от МВР - за поставяне под карантина за болен човек. Или за болен човек, роднина, който се нуждае от средства за лечението си, за коронавирус специално.”
Експертите по киберсигурност съветват да внимаваме върху какво кликаме. Могат да ни помогнат приложения, които локално, използвайки изкуствен интелект, разпознават почерка на престъпен софтуер.
„При положение, че всички работим от вкъщи в момента, хората, които използват компютри за тази работа от вкъщи - на практика повечето хора, да поддържат компютъра си чист и да инсталират софтуер за защита срещу подобен тип приложения и атаки, който все пак може да ги предпази, дори в ситуация, в която те биха се поддали. Един от примерите е решенията, които в себе си имат активна защита, базирана на изкуствен интелект. Това е приложение, което се инсталира на компютрите на потребителите и следи за поведението на всички програми на компютъра на потребителя. Предимство му е това, че ползва изкуствен интелект да следи поведението. Всичко, което е нетипично, то го открива, блокира, разбира какво прави. Ако е класически вирус, дори би го деинсталирало, възстановило данните, ако има такива загубени”, уточнява Пламен Тошев.
По-големите компании, международните компании, вече търсят подобен тип решения, способни да защитят работната среда не само в офиса, но и в домашни условия за техните служители, отбелязва Тошев.
Върви кампания, която предупреждава хората за фалшиви телефонни обаждания. Защо не се прави кампания, която да отправя подобни предупреждения за опасностите, когато работим от вкъщи през компютъра?
„Аз бих дори и направил още една крачка. Това е нещо, което би трябвало да се преподава и в училищата. Това е нещо, което би трябвало всички ние като общество, да вземем сериозни мерки. Аз работя в такава компания, но 90% от хората не работят в такива компании и нямат нужда от това да познават някакви компютърни термини. Но това е нещо, което е изключително важно за съществуването дори на бизнеса, на елементарни дейности в съвременния свят. Искаме да имаме електронно правителство, искаме да можем онлайн да си подаваме данъчните декларации, онлайн да си плащаме, да си прехвърля колата от един собственик на друг и т.н. Това, за да може да стане по сигурен начин, всички ние, включително служителите в администрацията, включително потребителите на тези услуги, това сме ние - гражданите, трябва да можем да имаме добър набор от умения как да се предпазим. И това трябва да е наистина една национална кампания”, смята Пламен Тошев.
Тошев даде прост пример – казваме на детето да заключва вратата, когато е у дома, а същевременно огромна част от хората оставят домашния си компютър и мрежа отворени. „Все едно сте си оставили вратата отворена.”
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..