Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

IT специалист: Незащитеният компютър е като отворена врата у дома

Очаква се засилване на измамите чрез електронна поща заради коронавируса

Пламен Тошев
Снимка: Личен архив

Внимавайте за фалшивите имейли от институции през следващите седмици – за това предупреждава Пламен Тошев от фирма за киберсигурност. Според него България следва световна тенденция за нарастване на случаите на измами чрез фишинг или нерегламентиран софтуер

Как да се защитим от нерегламентиран достъп до данните ни, докато работим у дома?

Тошев припомни проучване, според което 42% от компаниите са претърпели загуба на данни през 2019 година, дори без извънредно положение и пандемия.

Сега коронавирусът и работата от вкъщи създават допълнително възможности недобросъвестните да се възползват от ситуацията.

По-интересни методи напоследък са т. нар. фишинг имейли, в които често има линк или файл, който да се свали. Имейлът съдържа вирус, който се инсталира на компютъра. В сегашната ситуация подобни фалшиви имейли достигат до нас през тематиката "маски и дезинфектанти" например.

„Имейли, изглеждащи като фирмена комуникация за работа от вкъщи, които искат кликването на някакъв линк. Също така имейли, които специално за Щатите например изглеждат като имейли от Американския център за контрол на заразите и превенция. Или пък такива с някакви препоръки от Световната здравна организация, свързана с коронавируса. Включително и молби за дарения от фалшиви фондации, които уж се борят срещу разпространението на вируса. Тези имейли изрично споменават в тях и името Covid-19, коронавирус и други подобни. Тоест, престъпниците се възползват от ситуацията, от страховете на хората и от факта, че когато един човек, който така или иначе е притеснен, види няколко ключови думи от типа на "Covid-19", вече чисто психологически се задействат в негово реакции, свързани със страх. И сме по-непредпазливи”, коментира специалистът.

Регистрират се много вируси, които таргетират например италиански имейл адреси, тъй като в момента италианците са сред най-сериозно пострадалите от пандемията, допълва Пламен Тошев.

„В България все още няма толкова голяма статистика. Тук нашите престъпници също се ориентират в това отношение. Може би са с една крачка след другите, които са в Западна Европа и Щатите. В България следваме тенденциите. Може би със седмица-две закъснение, но по същия начин започнаха да излизат фалшиви имейли, преведени на български. Все още по-скоро сме част от международна кампания. Повечето имели са по-скоро преведени с някакъв софтуер и си личи. Тоест, по-трудно е да се хване, тъй като просто си личи, че имейлът не е написан от българин, а е преведен. Но очакваме в близките дни, дори седмици, да се засили изключително много, вече от локални автори”.

Няколко български организации, хостинг платформи, вече споменаха, че засичат ръст на този тип фишинг имейли, подчертава Тошев.

„Локално биха били имейли, написани на български, на кирилица, от различни организации. От НАП например - за неплатени данъци, от МВР - за поставяне под карантина за болен човек. Или за болен човек, роднина, който се нуждае от средства за лечението си, за коронавирус специално.”

Експертите по киберсигурност съветват да внимаваме върху какво кликаме. Могат да ни помогнат приложения, които локално, използвайки изкуствен интелект, разпознават почерка на престъпен софтуер.

„При положение, че всички работим от вкъщи в момента, хората, които използват компютри за тази работа от вкъщи - на практика повечето хора, да поддържат компютъра си чист и да инсталират софтуер за защита срещу подобен тип приложения и атаки, който все пак може да ги предпази, дори в ситуация, в която те биха се поддали. Един от примерите е решенията, които в себе си имат активна защита, базирана на изкуствен интелект. Това е приложение, което се инсталира на компютрите на потребителите и следи за поведението на всички програми на компютъра на потребителя. Предимство му е това, че ползва изкуствен интелект да следи поведението. Всичко, което е нетипично, то го открива, блокира, разбира какво прави. Ако е класически вирус, дори би го деинсталирало, възстановило данните, ако има такива загубени”, уточнява Пламен Тошев.

По-големите компании, международните компании, вече търсят подобен тип решения, способни да защитят работната среда не само в офиса, но и в домашни условия за техните служители, отбелязва Тошев.

Върви кампания, която предупреждава хората за фалшиви телефонни обаждания. Защо не се прави кампания, която да отправя подобни предупреждения за опасностите, когато работим от вкъщи през компютъра? 

„Аз бих дори и направил още една крачка. Това е нещо, което би трябвало да се преподава и в училищата. Това е нещо, което би трябвало всички ние като общество, да вземем сериозни мерки. Аз работя в такава компания, но 90% от хората не работят в такива компании и нямат нужда от това да познават някакви компютърни термини. Но това е нещо, което е изключително важно за съществуването дори на бизнеса, на елементарни дейности в съвременния свят. Искаме да имаме електронно правителство, искаме да можем онлайн да си подаваме данъчните декларации, онлайн да си плащаме, да си прехвърля колата от един собственик на друг и т.н. Това, за да може да стане по сигурен начин, всички ние, включително служителите в администрацията, включително потребителите на тези услуги, това сме ние - гражданите, трябва да можем да имаме добър набор от умения как да се предпазим. И това трябва да е наистина една национална кампания”, смята Пламен Тошев.

Тошев даде прост пример – казваме на детето да заключва вратата, когато е у дома, а същевременно огромна част от хората оставят домашния си компютър и мрежа отворени. „Все едно сте си оставили вратата отворена.”


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35