В съседна Гърция врати отвори музей, посветен на технологии от Древна Елада, които днес смятаме за съвременни. Такива например са роботите, компютрите, часовници с аларма и вратите, отварящи се автоматично.
Над 100 изобретения на древните гърци, считани за предци на модерните технологии, са пресъздадени в Музея за древногръцки технологии „Коцанас“ в Атина.
"С отварянето на капака на една модерна кола, ще видите винтове, болтове и гайки, системи за автоматично каране - всички те са само някои от изобретенията на древните гърци, които са съставните елементи на сложните технологии."
- твърди Панагиотис Коцанас - директор на експозицията и инженер. Баща му – 57-годишният Костас, е основател на музея и инженер-механик, които е пресъздал всички открития с помощта на двамата си сина. Той е посветил 22 години от живота си на проучвания и изграждането им. Костас е обиколил различни държави по света и е изучавал гръцки, латински и арабски текстове, както и древни артефакти, за да пресъздаде изобретенията.
Автоматичен слуга от III век преди Христа представлява робот с човешки размери, който налива напитки посредством механизъм с пружини, тежести и въздушно налягане. В дясната си ръка има кана, и ако в лявата му се постави чаша – роботът сипва в нея от каната, а когато тя се напълни, спира. Той също така може да разреди виното с вода, както са правили древните гърци.
"Автоматичният слуга от Филон се счита за първия робот в историята. На обществени събития хората са идвали при него, поставяли са чашата си в едната му ръка, а другата му автоматично е започвала да се движи и да сипва вино. Когато виното достигало средата на чашата той спира да налива вино и започва да налива вода. Щом поискаме можем да вземем чашата си обратно и така нагласяме количеството вода, което искаме във виното си", обяснява Панагиотис.
Автоматичните врати на Херон Александрийски - древногръцки изобретател, физик и математик, живял в Александрия, предизвиквали страхопочитание. Те работили чрез устройство, намиращо се под земята и огън. Когато той бил запален в олтар, механизъм, работещ с вода, въздушно налягане и тежести, задвижени от огъня, отварял вратите автоматично.
Механизмът от Антикитира пък се приема за първия аналогов компютър. Той служи за определянето и предвиждането на астрономически събития.
Часовникът с аларма на философът Платон е хидравлична система от керамични кани, пълни с вода, които с помощта на въздушното налягане създават звук, наподобяващ чуруликане в желаното време.
И към друг музей - в Краков в Полша, посветен на всичко, свързано с котките - от сапунерки, възглавници, картини и порцеланови фигурки във формата на мъркащите домашни любимци. Сбирката е собственост на Наталия Кошивая и съпругът й Юри Свешиков, които избягали от конфликта в украинския регион Донецк и се преместили в Полша. Наталия е започнала колекцията си преди 15 години, след като е получила като подарък фигурка-котка от нейни приятели, звърнали се от почивка в Германия. От тогава тя е нараснала до хиляди артикули от цял свят.
"Всяка котка тук е уникална и е донесена от някъде. Има котки от Индия, от Испания, от Русия. Със сигурност има много котки от Украйна. Има и от Китай. Те идват от места, където сме били на почивка, или пък където наши приятели са прекарали празниците. Винаги получаваме като подарък само неща, свързани с котките", каза съпругът на Наталия - Юри.
Преместването на колекцията от Украйна в Полша не е било лесно, допълва Наталия. Всяка фигурка е трябвало да бъде опакована поотделно, след което разопакована по границите. Около 15 фигурки са се счупили по време на проверките.
Наталия планира да разшири музея си и да добави в него специална стая за истински котки, където те да живеят и да си подремват.
Някои от посетителите в музея споделиха:
"Дойдох в музея, защото забелязах една котка на входа и това привлече вниманието ми. Влязохме вътре и бяхме силно изненадани от многото изображения и различните фигурки."
"Посетих котешкия музей, защото си помислих, че е интересно и различно нещо. Имаме няколко котки вкъщи и решихме да видим какво има тук - различно е, вълнуващо. Хиляди котки!"
"Има толкова различни неща, които да видиш. Както от най-често срещаните котки, така и по-екзотични."
В латвийската столица Рига пък набра популярност необичайна форма на йога упражнения, изпълнявани в съчетание с... бира.
"С присъствието на алкохол, балансът и стабилността се подобряват, тъй като човек се отпуска и не е така напрегнат", твърди инструкторът по йога с бира Сендя Офисиере.
Бутилките с бира също така служат като малки тежести:
"Целта е да се комбинират тези две неща. Както знаем много добре, бирата, в малки количества, отпуска хората, което влиза в концепцията на йогата. Така че тези два сектора са обединени."
Часовете по йога с бира се провеждат в различен бар или кафе в Рига всеки път, като така се стимулира и местната икономика:
"По време на йогата с бира се консумира любима алкохолна или неалкохолна напитка, докато се правят йога упражнения. Основната цел на йогата с бира е хората да се социализират, да се отпуснат и да се забавляват, както и да се подкрепят местните фирми и производители."
Някои от участниците усещат леко замайване след заниманията:
"Да, може би има лек ефект при бутилката, която служи като гиричка. Хората пият бира от векове и ако я пиеш седнал, предполагам, че е по-малко здравословно, отколкото ако я пиеш и правиш упражнения в същото време. Не чувстваш опиянение, може би малко след тренировката чувстваш известно замайване, но то отминава леко."
"Беше ми по-трудно от обикновената йога, но не знам дали заради моя баланс или пък наистина бях повлиян от бирата. Беше си предизвикателство и трябваше да се постарая и поизпотя."
Комбинацията от бира и йога е необичайна, но не е нова. Практиката се заражда на музикален фестивал в Съединените щати в края на 2013 г. и постепенно се разпространява в Европа и Австралия. В Германия се практикува от четири години.
В Москва пък отвори най-големият увеселителен парк на закрито в Европа. Той се казва "Островът на мечтите" и включва тематичен парк с 27 атракциона, търговски център със стъклен покрив, природен парк, разположен на 44 хектара и пристанище за лодки с детски плавателен клуб.
"Това не е просто увеселителен парк, а истински туристически клъстър, тъй като тематичните части заемат 60 процента от целия проект. Изградили сме и закрити фоайета извън тематичния парк, където всеки член на семейството може да намери нещо, с което да се забавлява - включително концертни зали, кафета, барове и ресторанти", заяви председателят на управителния съвет на парка Амиран Муцоев.
Основните герои на деветте тематични части в парка са взети от руски народни приказки, както и от известни западни анимационни филми. Планирано е и инсталирането на допълнителни влакчета на ужасите.
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..