Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доколко се доближават различните художествени творби до реалността около пандемията от новия коронавирус?

Снимка: архив

Въпросът, който много често си задаваме в създалата се пандемия с новия коронавирус, е дали човечеството е могло да предвиди случилото се. Изглежда, че през 2011-а, „Холивуд” определено е бил на прав път. Тогава излиза филмът „Заразяване” на режисьора Стивън Содърбърг с участието на редица звезди - Джъд Лоу, Мат Деймън, Гуинет Полтроу, Кейт Уинслет.

Историята е вдъхновена от епидемиите от САРС между 2002 и 2004 година и свинския грип през 2009-а. Въпреки това обаче голяма част от сюжетните линии се припокриват с днешната реалност, а именно:

·  вирусът се появява за първи път в Китай

·  предава се чрез докосване

·  учените работят усърдно, за да разработят ваксина

·  пътуването се ограничава

·  стоките по магазините се изкупуват

·  медиците подчертават необходимостта от мерки за ограничаването на заразата.

Има и още примери за страшни прогнози от развлекателната индустрия, съвпадащи с настоящето. Американският анимационен филм „Семейство Симпсън” вече има репутация, че в многобройни случаи е предвещавал бъдещето - като това, че Доналд Тръмп ще стане президент на Съединените щати, изобретяването на аутокорект и умните часовници, дори и носител на Нобелова награда. Феновете на сериала са твърдо убедени, че в него е предвидена диагнозата от коронавирус на Том Ханкс. Освен това, в друг епизод азиатка се изкашля в кутия, която изпраща на Хоумър и така се предизвиква епидемия в Спрингфийлд.

Феновете на „Дисни” пък вероятно помнят филма от 2010-а „Рапунцел и разбойникът”. В него златокосата красавица е изолирана от кралство „Корона”.

И на другия полюс - много хора си припомниха романа на Стивън Кинг "Сблъсък" от 1978 г. В най-обемния роман на Краля на хоръра се разказва за смъртоносен вирус, който за съвсем кратко време избива по-голямата част от населението на света. Самият Стивън Кинг обаче не е съгласен със сравненията, които хората правят.

“Не, коронавирусът не е като в "Сблъсък”. Изобщо не е толкова опасен. Повечето хора го преживяват. Запазете спокойствие и вземете всички разумни предпазни мерки.”

- написа известният автор в Туитър.

Съвпадение може да се открие и в книгата от 1981 г. на американския писател Дийн Кунц "Очите на тъмнината". В трилъра смъртоносно оръжие е разработено в китайския град Ухан.

„Наричат го Ухан-400. Той беше 400-тният жизнеспособен щам от микроорганизми, създадени от човека в изследователски център. Ухан-400 е перфектно оръжие.”

В романа вирусът засяга само хората. Той не може да оцелее извън човешкото тяло повече от минута и не изисква скъп процес на обеззаразяване, след като се разпространи сред населението.

И от света на фантазията към реалността: фестивалният дворец във френския град Кан трябваше да се готви да посрещне на червения килим някои от най-ярките звезди на киното тази пролет. Вместо това той отвори вратите си за бездомните в града, които нямат къде да се подслонят в карантината заради коронавируса.

Годишният кинофестивал в курорта на френската Ривиера трябваше да се състои от 12 до 23 май, но миналата седмица организаторите обявиха, че отлагат събитието за октомври.

От петък фестивалният дворец настанява бездомници.

„Имаме между 50 и 70 посетители всяка нощ. Първоначално планирахме за 50 човека, но интерес проявиха повече хора. Спазвайки изискванията за социална дистанция успяхме д аразположим между 70 и 80 легла“, казва Доминик Од-Ласе от градския съвет в Кан, и допълни:

„Виждате различните пространства – зоната за хранене, за закуска, общо пространство с телевизор и игри. Наблизо има и бани с душове, както и подслон за кучета, тъй като те са ценни спътници на хората, живеещи на улицата.“

На входа на сградата, където се провежда кинофестивала, служител с маска на лицето мери дистанционно температурата на всеки бездомен, който влиза в зданието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04