Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Бойков: Извънредната ситуация не дава възможност за широка дискусия по ЗРТ

Снимка: Ани Петрова

"Извънредната ситуация, в която живеем, не дава възможност за широка дискусия и обществена консултация, която би следвало подобен важен законопроект да има, тъй като има много гледни точки, които трябва да бъдат взети предвид и да се намери най-доброто решение - в интерес на всички граждани". Това каза пред БНР Николай Бойков, член на Управителния съвет на IAB България, във връзка със становището им, внесеното в парламентарната комисия по култура и медии, с което настояват проектът на депутати от Обединени патриоти за промени в Закон за радиото и телевизията, да бъде отхвърлен. По думите му този законопроект не е координиран с подхода, който и в момента съществува на ниво ЕС, което в последствие би довело до редица проблеми. 

Николай Бойков

В предаването "12+3" Бойков коментира, че текстът, по начина, по който е поднесен, създава редица рискове пред свободата за изразяване на мнение и свободата на информация:

"Фалшивите новини и дезинформацията със сигурност са проблем, с който ние ежедневно се опитваме да се справим. Решаването със законови мерки, при всички положения означава, че ще имаме едно тълкуване, което ще отвори изключително много възможности за последващи мерки, които да ограничат правата ни на граждани, които могат да изразяват свободно мнение".

Николай Бойков посочи, че много ключова е темата, свързана с правомощията на СЕМ:
"След като бъде приет един подобен закон, как той ще се изпълнява и какви ще са правомощията, които се дават в случая на СЕМ. От една страна това означава, че ще трябва да се направят съвсем нови процеси, повече финанси, с които да се обезпечи по-големият ресурс, който ще бъде необходим на органа, който и да е той, за да следи".
По думите му в плана за действие за борба с дезинформацията е посочено, че под дезинформация се разбира "доказуемо невярна и подвеждаща информация, която се създава, представя и разпространява с цел да се извлече икономическа изгода или съзнателно да се въведе в заблуждение обществото, като последиците от това могат да бъдат в ущърб на обществения интерес". Бойков коментира, че това е една широка дефиниция и позволява да бъде интерпретирана по много начини, които в дългосрочен план да предизвикат много проблеми:
"Представете си, че повечето интернет медии дават възможност за коментар от читатели под всяка статия. Това означава, че медията трябва да упражнява някакъв тип контрол или да цензурира мненията на индивидуалните потребители, тъй като те стават неизменна част от информационния поток, който медията предоставя".  
Според него това означава или медията да забрани коментарите, или да инвестира допълнителен ресурс в това да филтрира информацията и да създаде правила, които отново ще стигнат до това да не се даде възможност за допълнителна дискусия.
Той коментира, че Комисията за журналистическа етика е неформален орган, който успява да отсее всякакви казуси, свързани с информацията и с начина, по който се поднасят новини. "Но е и ефективен орган, който позволява на всички медии и на потребителите на медийно съдържание да сме в час с това какво да изискваме от медиите".
Николай Бойков уточн, че на ниво ЕС се разчита повече на саморегулацията:
"Всички да филтрираме по-добре информацията, която получаваме, това е свързано и с обучаване и с критично мислене на всеки един от нас. От друга страна - да не бъдем толерантни към медии и разпространители на медийно съдържание, за да не им позволяваме съдържанието да достигне до широк кръг потребители".
Интервю на Мария Костова с Николай Бойков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06

Продължава борбата с пламъците на много места в страната, рискът от пожари расте

На много места в страната продължава борбата с пожарите, пламнали в гори или сухи треви. Работещите екипи на терен се надяват вятърът да намали силата си, за да може по-бързо де се ограничат всички пожари.  За БНР главен комисар Александър Джартов от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" обясни: "В  момента в..

публикувано на 14.07.24 в 19:03
Полицейски служители край мястото на стрелбата в Албщад-Лаутлинген, Германия, 14 юли 2024 г.

Мъж е застрелял семейството си и се е самоубил в германския град Албщадт-Лаутлинген

Голяма полицейска акция бе проведена днес в германската провинция Баден-Вюртемберг, след като бе съобщено за стрелба и убити хора. По-късно стана ясно, че мъж е застрелял семейството си и се е самоубил.  Трагедията е станала в град Албщадт-Лаутлинген.  Първоначално се съобщаваше за човек, който стреля по множество хора. В крайна сметка..

публикувано на 14.07.24 в 18:37
Пожарът в Огражден планина.

Пожарът в Огражден планина се е прехвърлил през границата с РСМ на българска територия

Единият от пожарите, които бушуват в Република Северна Македония, е прехвърлил планината Огражден и вече е на българска територия, съобщиха от Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП). Веднага са мобилизирани екипи с противопожарен автомобил от горското стопанство в Сандански и служители от района на Струмяни. Към момента не се уточнява каква..

публикувано на 14.07.24 в 18:24
Доналд Тръмп след стрелбата, заобиколен от агенти на службите, Бътлър, Пенсилвания, 13 юли 2024 г.

Фокус на разследването: Как атентаторът, ранил Тръмп, е успял да изпревари Сикрет Сървис

Бившият президент на Съединените щати и кандидат за втори мандат Доналд Тръмп бе леко ранен при покушение в Бътлър, щата Пенсилвания. Доналд Тръмп е леко ранен след атака срещу него, нападателят е загинал ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е опит за убийство ФБР идентифицира нападателя - 20-годишния Томас Матю Крукс. Продължава разследването за..

публикувано на 14.07.24 в 18:15