Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисуване под карантина - Павел Митков провокира хиляди да грабнат четката

Павел Митков
Снимка: Фейсбук

Художникът Павел Митков прекара 14 дни под домашна карантина. През това време той направи онлайн кампания за рисуване „Да обезсилим вируса“.

Равносметката - "неочаквано силен интерес". По думите му хората са посегнали към нещо полезно и положително, което им повишава настроението във време на изолация.

Още на летището в Прага на връщане към България усетил напрежението да витае навсякъде. Смята, че не трябва да има десетки кампании, които призовават хората да стоят у дома, без да им дават идеи и посоки какво да правят, оставайки между четири стени. Затова се захванал с виртуалните уроци по рисуване.

На live-овете имаше 1000 и над хиляда човека, които гледаха на живо. Иначе самите уроци са с по 30 хиляди гледания на урок, средно“, обясни Митков в предаването „По първи петли“.

Предполагам, че една хубава аудитория 15-20 хиляди се активира и се включи в проекта, обобщава художникът. „По наши изчисления има над 7, а може би над 10 хиляди картини вече.“

Изпратени са му над 1000 творби. „Всички са ми любими, да ви кажа. Най-ценното е, че хората хващат представата си за положително настроение и го слагат на платното. Всеки спрямо художествените си възможности и материалите, които е имал вкъщи. Защото един е заварен само с молив, друг с кафе, трети – с пълен комплект бои.“

Участниците в импровизираните онлайн пленери са проявили невероятна креативност. Една жена рисувала водни лилии върху старата си маса, други са рисували върху платнени торби. „Всеки създава красота, негова, собствена. Не всичко под моите инструкции. Аз бях само искрата на този процес. И след това я публикува в моята официална Фейсбук страница“, разказва повече за творческия процес Павел Митков.

Стилът на художника се върти около бялото. Художниците знаят, че белият цвят свършва най-бързо, защото капчица друга боя мигновено го превръща в друг нюанс. „Винаги има и една светло, бяло петно в центъра на картината. Затова съветвам хората, които рисуват, да не пестят белия цвят, защото белият цвят прави една картина светла.“

Ситуацията, в която светът попадна ненадейно и без никой да го очаква, ще изиграе огромна позитивна роля в бъдеще, вярва Павел Митков. „Може би дойде крайният момент, в който хората трябва да седнат на едно място, да останат сами със себе си, да оставят това забързано ежедневие, в което постоянно някой въртеше нанякъде някакво колело и не знаеше къде отива, какво прави, и да се замислят какви са реалните, истинските ценности в нашия живот, да преструктурират мисленето и себе си“, отбеляза художникът.

„Въздухът е по-чист. Трябва да започнем да говорим за положителните ефекти от коронавируса, а не само за отрицателните. Не е свързано само с медиите, а с начина на мислене на човек – дали вижда чашата полупълна или полупразна“, убеден е Павел Митков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08