Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисуване под карантина - Павел Митков провокира хиляди да грабнат четката

Павел Митков
Снимка: Фейсбук

Художникът Павел Митков прекара 14 дни под домашна карантина. През това време той направи онлайн кампания за рисуване „Да обезсилим вируса“.

Равносметката - "неочаквано силен интерес". По думите му хората са посегнали към нещо полезно и положително, което им повишава настроението във време на изолация.

Още на летището в Прага на връщане към България усетил напрежението да витае навсякъде. Смята, че не трябва да има десетки кампании, които призовават хората да стоят у дома, без да им дават идеи и посоки какво да правят, оставайки между четири стени. Затова се захванал с виртуалните уроци по рисуване.

На live-овете имаше 1000 и над хиляда човека, които гледаха на живо. Иначе самите уроци са с по 30 хиляди гледания на урок, средно“, обясни Митков в предаването „По първи петли“.

Предполагам, че една хубава аудитория 15-20 хиляди се активира и се включи в проекта, обобщава художникът. „По наши изчисления има над 7, а може би над 10 хиляди картини вече.“

Изпратени са му над 1000 творби. „Всички са ми любими, да ви кажа. Най-ценното е, че хората хващат представата си за положително настроение и го слагат на платното. Всеки спрямо художествените си възможности и материалите, които е имал вкъщи. Защото един е заварен само с молив, друг с кафе, трети – с пълен комплект бои.“

Участниците в импровизираните онлайн пленери са проявили невероятна креативност. Една жена рисувала водни лилии върху старата си маса, други са рисували върху платнени торби. „Всеки създава красота, негова, собствена. Не всичко под моите инструкции. Аз бях само искрата на този процес. И след това я публикува в моята официална Фейсбук страница“, разказва повече за творческия процес Павел Митков.

Стилът на художника се върти около бялото. Художниците знаят, че белият цвят свършва най-бързо, защото капчица друга боя мигновено го превръща в друг нюанс. „Винаги има и една светло, бяло петно в центъра на картината. Затова съветвам хората, които рисуват, да не пестят белия цвят, защото белият цвят прави една картина светла.“

Ситуацията, в която светът попадна ненадейно и без никой да го очаква, ще изиграе огромна позитивна роля в бъдеще, вярва Павел Митков. „Може би дойде крайният момент, в който хората трябва да седнат на едно място, да останат сами със себе си, да оставят това забързано ежедневие, в което постоянно някой въртеше нанякъде някакво колело и не знаеше къде отива, какво прави, и да се замислят какви са реалните, истинските ценности в нашия живот, да преструктурират мисленето и себе си“, отбеляза художникът.

„Въздухът е по-чист. Трябва да започнем да говорим за положителните ефекти от коронавируса, а не само за отрицателните. Не е свързано само с медиите, а с начина на мислене на човек – дали вижда чашата полупълна или полупразна“, убеден е Павел Митков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04