Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисуване под карантина - Павел Митков провокира хиляди да грабнат четката

Павел Митков
Снимка: Фейсбук

Художникът Павел Митков прекара 14 дни под домашна карантина. През това време той направи онлайн кампания за рисуване „Да обезсилим вируса“.

Равносметката - "неочаквано силен интерес". По думите му хората са посегнали към нещо полезно и положително, което им повишава настроението във време на изолация.

Още на летището в Прага на връщане към България усетил напрежението да витае навсякъде. Смята, че не трябва да има десетки кампании, които призовават хората да стоят у дома, без да им дават идеи и посоки какво да правят, оставайки между четири стени. Затова се захванал с виртуалните уроци по рисуване.

На live-овете имаше 1000 и над хиляда човека, които гледаха на живо. Иначе самите уроци са с по 30 хиляди гледания на урок, средно“, обясни Митков в предаването „По първи петли“.

Предполагам, че една хубава аудитория 15-20 хиляди се активира и се включи в проекта, обобщава художникът. „По наши изчисления има над 7, а може би над 10 хиляди картини вече.“

Изпратени са му над 1000 творби. „Всички са ми любими, да ви кажа. Най-ценното е, че хората хващат представата си за положително настроение и го слагат на платното. Всеки спрямо художествените си възможности и материалите, които е имал вкъщи. Защото един е заварен само с молив, друг с кафе, трети – с пълен комплект бои.“

Участниците в импровизираните онлайн пленери са проявили невероятна креативност. Една жена рисувала водни лилии върху старата си маса, други са рисували върху платнени торби. „Всеки създава красота, негова, собствена. Не всичко под моите инструкции. Аз бях само искрата на този процес. И след това я публикува в моята официална Фейсбук страница“, разказва повече за творческия процес Павел Митков.

Стилът на художника се върти около бялото. Художниците знаят, че белият цвят свършва най-бързо, защото капчица друга боя мигновено го превръща в друг нюанс. „Винаги има и една светло, бяло петно в центъра на картината. Затова съветвам хората, които рисуват, да не пестят белия цвят, защото белият цвят прави една картина светла.“

Ситуацията, в която светът попадна ненадейно и без никой да го очаква, ще изиграе огромна позитивна роля в бъдеще, вярва Павел Митков. „Може би дойде крайният момент, в който хората трябва да седнат на едно място, да останат сами със себе си, да оставят това забързано ежедневие, в което постоянно някой въртеше нанякъде някакво колело и не знаеше къде отива, какво прави, и да се замислят какви са реалните, истинските ценности в нашия живот, да преструктурират мисленето и себе си“, отбеляза художникът.

„Въздухът е по-чист. Трябва да започнем да говорим за положителните ефекти от коронавируса, а не само за отрицателните. Не е свързано само с медиите, а с начина на мислене на човек – дали вижда чашата полупълна или полупразна“, убеден е Павел Митков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53