Училищни психолози от Пазарджик отчитат увеличаване на тревожността при децата в тинейджърска възраст вследствие на социалната изолация. Група училищни психолози там предоставя безплатни консултации по телефон, а към инициативата се присъединяват и психолози на свободна практика.
"Факт е, че поради това, че сме ограничени за физически контакт, моят телефон прегрява. Търсят ме и деца, търсят ме и родители", каза за "Хоризонт" психологът Петя Точкова.
Децата и родителите споделят, че изпитват панически състояния.
"Нарушения в съня, нарушения в храненето, нарушения в емоцията. Най-интересното е, че децата в начална училищна възраст нямат такава проблематика, а тази проблематика е по-скоро за децата в юношеска възраст, както и за възрастните хора", коментира Точкова.
При тревожни състояния трябва да намерим опора в това, което ни носи мир, спокойствие, сигурност, вяра. Можем да преодолеем тревожните състояния чрез спорт, четене, хоби, гледане на филми.
"Много е важен интелектът на родителя. Много е важно родителят да не слага проблема в задния си джоб и да казва - и аз съм бил така преди години", подчерта психологът.
Навременната намеса на родителя и на специалиста в лицето на психолога може да помогне за решаване на проблема с тревожността. Психическите травми се отразяват върху формирането на личността, предупреждават психолозите.
"Една такава травма винаги се отразява на формирането на една личност, в различни посоки - невъзможност за осъществяване, липса на мотивация за успех, липса на мотивация за справяне с ежедневните неща, падане на самочувствието, нереална самооценка, по-скоро ниска. Проблемите са много широкоспектърни".
Психологът не решава проблема, психологът дава посока за решаване на проблема. Правилното хранене също помага за преодоляване на някои състояния, изтъква Петя Точкова.
"Много е важна духовната храна, изключително важна. Позитивното мислене - аз съм негов привърженик, но в рамките на реалното. Не може, когато животът ни се срива, ние да мислим позитивно, по-скоро трябва да намерим верния път и посока."
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..