Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ермионе” от програмата на OperaVision

Снимка: OperaVision

Платформата OperaVision предлага нещо непознато и интересно - рядко изпълняваната опера на Джоакино Росини „Ермионе“ . Музиката е много красива, има великолепни виртуозни арии и дуети, сред които един мъжки дует, предшественик на любимите дуети на Верди, прекрасни ансамбли и остава да се чудим защо тази творба  не е популярна, както повечето от останалите опери на великия Маестро. Причините са много - като се започне с трудните виртуозни арии, особено за сопрана, и това, че двете главни мъжки партии са поверени на тенори, и то такива, които могат да изпълнят изискванията на музиката на Росини. Може би причината е и в това, че операта е със силно драматичен сюжет. На финала почти всички герои умират, а Росини не е имал слабост към трагедиите, въпреки че е написал много опери и по такива сюжети. Знае се, че още при получаването на либретото на „Ермионе“ от  известния Тотола, то никак не му е допаднало, но е имал ангажимент към театър Сан Карло Неапол и не е имало как да се откаже. По същото време е композирал „Жената от езерото“ и е правил третата редакция на „Моисей“ - истински шедьоври на неговото творчество. Премиерата на „Ермионе“ е била през 1819 година в Театър Сан Карло Неапол и поводът да гледаме предлаганата  постановка на същия театър в OperaVision е, че с нея се отбелязва 200- годишнината на тази  красива опера.

Действието се развива в древна Гърция, няколко години след завършването на Троянската война, в Епир, където царува Пиро, синът на Ахил. Неговата съпруга е Ермионе, дъщеря на Елена и Менелай. В затворите има много пленници от Троя, сред тях са Андромаха - съпругата на убития Хектор, и техния син. Пиро се влюбва в  Андромаха, направо е обсебен от нея и иска тя  да  стане негова съпруга. Отначало Андромаха категорично отказва, но Пиро държи в затвора и детето й и я заплашва, че няма да й позволи да го вижда. Изправена пред тази дилема, тя склонява на брак, а Ермионе - изоставената съпруга, страда. В двореца се появява Оресте - синът  на Агамемнон, който отдавна е влюбен в Ермионе и отхвърлен от нея. Но при тази ситуация, тя използва любовта му към нея, за да го накара да убие съпруга й Пиро. Операта завършва с кървава сцена - не само Пиро, но  Андромаха и гостите на сватбата са убити. Необичаен сюжет за Росини!

Постановката на театър Сан Карло е на  високо професионално ниво - много добри певци, хор и оркестър под диригентството на  Алесандро де Марки, признат специалист в областта на бароковата музика, известен и с изявите си като органист и на харпсихорд. Трудната партия на Ермионе изпълнява американският сопран Анджела Мийд, позната ни от излъчванията от киносезоните на Метрополитън /”Семирамида”/. Тя е много известна изпълнителка на белкантов репертоар на сцените на най-големите оперни театри в света. Има мощен, красив глас и стабилна вокална техника. За съжаление визията й е малко шокираща, но в края на краищата - пее великолепно! Достойна партньорка в партията на Андромаха е испанката Тереса Йерволино – мецосопран, също призната белкантова певица. В репертоара й влизат почти всички росиниеви героини и ги пее със завидно майсторство, а е и много артистична и красива на сцената. Колкото до двамата тенори – изявата им бе на ниво, но не може да бъде сравнена с тази на партньорите им. В ролята на Пиро бе американецът Джон Ървин - млад певец с едва 10-годишна кариера, но на сцените на престижните оперни театри в Европа и САЩ. В репертоара му са героите от „Бохеми”, „Ромео и Жулиета”, „Обсадата на Коринт”, “Така правят всички жени“ и др. И партията на Пиро бе изпълнена точно и с много добра вокална техника, но покрай гласовитата си партньорка той се губеше. Обратното, Оресте на  Антонино Сирагуза  бе много гласовит, с малко специфично поднасяне на височините, артистичен. Той е познат на нашите меломани с участията си в спектаклите на опери на Росини, излъчвани по музикалната телевизия “Класика“. Ползва се с името на голям росиниев певец - в репертоара му са почти всички тенорови партии от оперите на композитора. И в по-малките роли имаше добри прояви - Филипо Адами като Пилад, Киара Трота като Чефиза, Гуидо Локонсоло – Феничо, Гайа Петроне - Клеоне. Постановката на „Ермионе“ бе на режисьора Якопо Спиреи и художника Николаус Веберн.

Съветвам ви да видите тази непозната творба и да се запознаете с росиниевия певчески елит!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10