Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ермионе” от програмата на OperaVision

Снимка: OperaVision

Платформата OperaVision предлага нещо непознато и интересно - рядко изпълняваната опера на Джоакино Росини „Ермионе“ . Музиката е много красива, има великолепни виртуозни арии и дуети, сред които един мъжки дует, предшественик на любимите дуети на Верди, прекрасни ансамбли и остава да се чудим защо тази творба  не е популярна, както повечето от останалите опери на великия Маестро. Причините са много - като се започне с трудните виртуозни арии, особено за сопрана, и това, че двете главни мъжки партии са поверени на тенори, и то такива, които могат да изпълнят изискванията на музиката на Росини. Може би причината е и в това, че операта е със силно драматичен сюжет. На финала почти всички герои умират, а Росини не е имал слабост към трагедиите, въпреки че е написал много опери и по такива сюжети. Знае се, че още при получаването на либретото на „Ермионе“ от  известния Тотола, то никак не му е допаднало, но е имал ангажимент към театър Сан Карло Неапол и не е имало как да се откаже. По същото време е композирал „Жената от езерото“ и е правил третата редакция на „Моисей“ - истински шедьоври на неговото творчество. Премиерата на „Ермионе“ е била през 1819 година в Театър Сан Карло Неапол и поводът да гледаме предлаганата  постановка на същия театър в OperaVision е, че с нея се отбелязва 200- годишнината на тази  красива опера.

Действието се развива в древна Гърция, няколко години след завършването на Троянската война, в Епир, където царува Пиро, синът на Ахил. Неговата съпруга е Ермионе, дъщеря на Елена и Менелай. В затворите има много пленници от Троя, сред тях са Андромаха - съпругата на убития Хектор, и техния син. Пиро се влюбва в  Андромаха, направо е обсебен от нея и иска тя  да  стане негова съпруга. Отначало Андромаха категорично отказва, но Пиро държи в затвора и детето й и я заплашва, че няма да й позволи да го вижда. Изправена пред тази дилема, тя склонява на брак, а Ермионе - изоставената съпруга, страда. В двореца се появява Оресте - синът  на Агамемнон, който отдавна е влюбен в Ермионе и отхвърлен от нея. Но при тази ситуация, тя използва любовта му към нея, за да го накара да убие съпруга й Пиро. Операта завършва с кървава сцена - не само Пиро, но  Андромаха и гостите на сватбата са убити. Необичаен сюжет за Росини!

Постановката на театър Сан Карло е на  високо професионално ниво - много добри певци, хор и оркестър под диригентството на  Алесандро де Марки, признат специалист в областта на бароковата музика, известен и с изявите си като органист и на харпсихорд. Трудната партия на Ермионе изпълнява американският сопран Анджела Мийд, позната ни от излъчванията от киносезоните на Метрополитън /”Семирамида”/. Тя е много известна изпълнителка на белкантов репертоар на сцените на най-големите оперни театри в света. Има мощен, красив глас и стабилна вокална техника. За съжаление визията й е малко шокираща, но в края на краищата - пее великолепно! Достойна партньорка в партията на Андромаха е испанката Тереса Йерволино – мецосопран, също призната белкантова певица. В репертоара й влизат почти всички росиниеви героини и ги пее със завидно майсторство, а е и много артистична и красива на сцената. Колкото до двамата тенори – изявата им бе на ниво, но не може да бъде сравнена с тази на партньорите им. В ролята на Пиро бе американецът Джон Ървин - млад певец с едва 10-годишна кариера, но на сцените на престижните оперни театри в Европа и САЩ. В репертоара му са героите от „Бохеми”, „Ромео и Жулиета”, „Обсадата на Коринт”, “Така правят всички жени“ и др. И партията на Пиро бе изпълнена точно и с много добра вокална техника, но покрай гласовитата си партньорка той се губеше. Обратното, Оресте на  Антонино Сирагуза  бе много гласовит, с малко специфично поднасяне на височините, артистичен. Той е познат на нашите меломани с участията си в спектаклите на опери на Росини, излъчвани по музикалната телевизия “Класика“. Ползва се с името на голям росиниев певец - в репертоара му са почти всички тенорови партии от оперите на композитора. И в по-малките роли имаше добри прояви - Филипо Адами като Пилад, Киара Трота като Чефиза, Гуидо Локонсоло – Феничо, Гайа Петроне - Клеоне. Постановката на „Ермионе“ бе на режисьора Якопо Спиреи и художника Николаус Веберн.

Съветвам ви да видите тази непозната творба и да се запознаете с росиниевия певчески елит!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00