"Трябва да положим усилия, за да бъдем отново човеци". Това каза в Празничния блок на БНР Силвия Недкова, литературен критик, поетеса, авторка на стихосбирката "Евангелие на тревата", и добави:
"Изведнъж осъзнахме, че инерцията, която ни движеше от десетилетия вече е невъзможна, защото всяка инерция е възможна само по нанадолнище".
Неизбежно е да променим начинът, по който сме живели преди карантината, посочи Силвия Недкова: "Нищо няма да бъде същото и слава богу, че ще е така".
"Празнуваме едно Възкресение, което се случва винаги, независимо в каква ситуация сме поставени, защото това е възкресение на духа. Тежкото ни положение в момента е преход към точно едно такова възкресение, стига да сме достатъчно готови да го направим", каза още поетесата.
Силвия Недкова разказа, че някога, когато чумата шествала из Европа, след нея дошъл Ренесансът:
"Тя била един от подтиците към това да се роди хуманизмът и да стане основа на човечеството. Много се надявам нашата съвременна "чума" да бъде началото на един нов Ренесанс, на един нов по-висш хуманизъм. Много вярвам в това!".
По думите на Недкова не сме по-малко заедно днес:
"Дори и физическото общуване да ни е отнето, да сме заедно като хора е много по-силно като усещане днес - в този затворен по домовете ни Великден, който пак е общ празник. За да общуваш, не е задължително очи в очи, а дух в дух. Така че ние сме заедно - повече заедно, отколкото когато и да било".
Според нея днес трапезите нямат значение: "Най-после ние сме просто хора, които празнуват Възкресението. ... Този Великден наистина е ключов за всички ни, защото ще отворим сърцата си повече. Ще имаме повече място за надеждата, за очакването. Скуката, която изпитваме, е скука на градежа. Ще знаем, че ни чака нещо по-добро".
По думите на поетесата най-важното нещо, което ни определя като хора, е емпатията и съчувствието, съпричастието.
"Мисля, че всеки човек по някакъв начин, дори без да осъзнава, усеща болката на другия, ако наистина е човек. Ние всички живеем с общите си болки. Когато се стремим да помогнем на този, който го боли, ние помагаме и на себе си, защото всички сме едно цяло".
Интервюто на Светлана Дичева със Силвия Недкова в Празничния блок можете да чуете от звуковия файл.
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..