Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Казимир Попконстантинов:

Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие

Проф. Казимир Попконстантинов
Снимка: Великотърновски университет „Епископ Константин Преславски“

Велико Търново от векове е зареден с необикновена духовна сила. Неслучайно преди година с решение на Народното събрание получи признание и статут на историческа и духовна столица на България.

Толкова книжовници, толкова велики мислители интелектуалци е излъчила тази духовна столица Търновград и до ден-днешен не е изгасвал този дух“, казва в интервю за "Хоризонт" проф. Казимир Попконстантинов - историк, археолог и богослов.

В епохата на Второто българско царство в Търново са се съхранявали мощите на 13 светци и други свещени реликви. Това направило средновековната столица толкова прочута в православния свят, че константинополският патриарх Калист нарекъл царския град „Втори Константинопол от Третия Рим“.

И до днес се смята, че устойчивостта на Търново векове наред се е дължала не само на уменията и далновидността на средновековните владетели, но и на силата на светите мощи, допълва историкът.

„Тяхното пребиваване в продължение на различни периоди от време си остават като тяхна загриженост и тяхно покровителство на нашия град. Манастирите, в които те са пребивавали чрез своите свети мощи, и до ден-днешен те си битуват“.

За жалост и частиците от светите мощи са обект на посегателства и кражби. Проф. Казимир Попконстантинов, който е завършил и Духовната семинария в София, с болка си спомня, че частица от откритите от него преди 10 години мощи на Св. Йоан Предтеча, е била отрадната при показването на реликвария в Сливен. 

„Бих могъл да предположа, но не мога да съдя, съди Господ само. Дано, не като проклятие, дано този, който се е докоснал, или който е бил посредник за открадването на мощи, да си носи греха, докато е жив. А съдникът - той ще се изправи пред него“.

Преди четвърт век проф. Попконстантинов открива безценни стенописи от манастира, носещ името на Свети Дух, до Преображенския манастир край Велико Търново. Води го негов студент, случайно намерил при разходка в горите парчета от стенописи, изровени от иманяри. Три години продължила работата, намерени са отлично запазени стенописи от XIII век с височина до два метра.

Част от тези стенописи са експонирани в Археологическия музей в експозицията на Велико Търново. Трепетът бе неописуем, защото изтръгваме от земята едно огромно богатство - първо храмът като храм, второ - стенописи в такъв вид, в какъвто са били в продължение, може би, на стотина и повече години на монаси отшелници. Идеята е да се продължат разкопките на този манастир“, разказва изследователят.

Проф. Казимир Попконстантинов е откривателят на мощите на Св. Йоан Кръстител преди 10 години на остров Св. Иван до Созопол - епохално откритие в световен мащаб.

Трудно е да се определи кое и къде е най-старото Христово разпятие, откривано от историци и археолози, подчертава проф. Попконстантинов, който е носител на много национални и международни отличия, включително и на Хердеровата награда - за изключителния си принос в науката. Споделя, че едни от най-старите разпятия, които той е виждал, са от X-XI век в Атон в Азерския манастир.

„Има спекулиране от колеги, че откриват т.нар. енколпиони. Това са бронзови кръстчета, които са от две части, отварят и затварят, и в тях има поставени или частици от мощи, или от дърво и обявяват - Аз открих частица от Божия кръст!“ И тук, колкото и предизвикателно да прозвучи, ако съберем от целия свят обявените частици от Кръста Господен, ще е една влакова композиция, която може да обиколи земното кълбо“.

Вярата е в душата, тя не е показност, изтъква проф. Казимир Попконстантинов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40