Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концертът като семейно забавление по време на социална изолация

Българско дуо свири сонати от Бетовен за приятелите си по интернет

Лора Чекоратова и Георги Вълчев

Пианистката Лора Чекоратова и цигуларят Георги Вълчев живеят в Ню Йорк още от студентските си години. Често изнасят концерти като дуо и в по-големи ансамбли с други музиканти. Двамата са сред редовните участници в Българските концертни вечери в Ню Йорк, а вече две поредни години организират фестивала "Неотъпкана пътека" в село Ковачевица в началото на месец август.

Сега семейството, заедно с двете им деца, живее в изолация заради тежката ситуация с разпространението на коронавируса в Ню Йорк. Опитват се да поддържат работен режим, Лора преподава онлайн, а всеки понеделник около 18 часа местно време дуото изнася концерт със сонати за цигулка и пиано от Лудвиг ван Бетовен, който може да се гледа по интернет.

"Така ни хрумна, защото си мислехме как бихме искали да запомним тази година, освен като годината на този вирус. Всъщност основното музикално събитие на тази година е огромната годишнина на Бетовен. И най-тъжното е, че толкова събития, които бяха планирани в чест на Бетовен, се отлагат или направо няма да се състоят. И тъй като ние свирим десетте му сонати и сме ги свирили в концерти на живо, решихме, че бихме искали самите ние да прекарваме това време по време на карантината с музиката на Бетовен и да я споделяме с приятели по интернет." - сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Лора Чекоратова.

Пианистката и преподавателка по пиано признава, че тази непредвидена ситуация изисква от музикантите да свикват с технологиите и да повишават знанията си в тази област. Но с малко усилия и повече желание всичко се получава. И така концертите на дуото Вълчев-Чекоратова, предвидени за тесен приятелски кръг, получават популярност и се гледат от много хора, не само в Ню Йорк, а музикантите започват да обмислят нова техника, по-добри микрофони и дори игра със светлините в стаята, за да бъде по-приятно за зрителите.

Какво още сподели Лора Чекоратова за концертите по време на изолация и защо дуото избра да изпълнява точно музиката на Бетовен - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22