Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ангел Кунчев: Ключовото е не къде ходиш, а как се държиш

Снимка: БГНЕС

Ключовото е не къде ходиш, а как се държиш. Рискът се появява, когато хората се събират по много на едно място... Не е въпросът във формата, важно е съдържанието. Трябва все още да се държим. Ако сега отпушим нещата, ще се обезсмислят всички жертви, които са направени до момента“. Това каза пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. 

Той отново подчерта, че основното, към което страната ни се стреми, е  да не се смачка здравната система и всеки, който има нужда от лечение, да може да го получи: 

„Продължава нарастването на случаите, но с умерен темп. Развитието на епидемията е контролирано, така че здравната система да може да поема новите случаи. Достигнахме около 1000 теста на ден. Вероятно ще се увеличава тази бройка, защото се включват още нови лаборатории. Ние приветстваме това, стига да има достатъчно тестове... Готовността на здравната система е коренно различна отпреди месец и половина - два. Най-вече като готовност на колегите да работят с това заболяване. Първоначалният стрес и страхът бяха големи, сега една по една болниците се научават и разбират, че това е лечимо и може да се помогне на много хора“. 

В предаването „Неделя 150“ д-р Кунчев допълни: 

„Към момента, мерките в България са от най-леките от всички страни на Балканите. Ключовото е отварянето на парковете за семействата с деца... Твърде строгите мерки трябва да бъдат с ограничен характер, защото няма как, а и не трябва да се спира животът. По отношение на излизане от градовете може да се мисли режимът да контролиран, но значително по-облекчен“. 

Д-р Ангел Кунчев обяви, че по-рано днес с министъра на образованието е обсъдена идея как да бъде решено приключването на годината особено за 7-и и 12-и клас, където е ключово учениците да минат през определени изпити. Д-р Кунчев посочи, че има начин това да стане при минимален риск. 

Той призна, че не е оптимист по отношение на ваксините, тъй като вирусът има особености, които вероятно ще направят производството на ефективна ваксина не толкова лесно

„Продължавам да мисля, че има възможност за самоограничаване на епидемията. Трябва да го видим на практика. Никъде досега не сме имали случаи вирусът да се наблюдава в условия на съвсем летни температури, среднодневни над 25-26 градуса, сухота на въздуха, което обикновено са фактори, които влияят на респираторните вируси и ограничават разпространението им в значителна степен“. 

По думите му, ако България успее да задължи да е в последната петица от страни с най-малко случаи и с най-малко жертви, това ще бъде голям успех: 

„Нещата вървят към постепенно ограничаване. Ако късметът и климатичните условия са с нас, аз съм оптимист, че в рамките на до два месеца ситуацията ще се промени коренно“. 

Интервюто с доц. д-р Ангел Кунчев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59