Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици избират филм за награда на Европейската филмова академия

„Филмов ден на младите зрители“ е инициатива, която тази година протича изцяло онлайн.
Снимка: Фейсбук

"Филмов ден на младите зрители“ е озаглавена европейска инициатива на днешния 26 април. Това ще е деветото й по ред издание, но първото, което се провежда  онлайн.

Наградата на младите зрители се организира и връчва от Европейската филмова академия с подкрепата на германския фонд "Mitteldeutsche Medienförderung"  и Програма Творческа Европа на Европейския съюз. В България техен партньор е София филм фест. 

За девета година младите зрители на възраст между 12 и 14 години могат да избират между 3 филма призьора за Наградата на младата публика на Европейската филмова академия. Ако в предишните 8 издания българските младежи можеха да гледат филмите в Дома на киното, то тази година заради пандемията за първи път това се случва онлайн. Лентите бяха качени в специална платформа, в която срещу регистрация от четвъртък до събота тийнейджърите имаха възможност да изгледат три филма, а днес през целия ден в цяла Европа могат да гласуват и така да станат част от голямо европейско жури.

"Изключително много се радваме, че за поредна година имаме възможност да бъдем член на тази голяма общност, едно семейство от киносалони, градове, места в Европа, които дават възможност на своите киномани да участват в това наистина общоевропейско гласуване", обясни Светлана Дамянова от София филм фест.

Само който е гледал филмите и има регистрация може да участва в гласуването днес, защото след регистрацията притежава и личен акаунт.

„Рока променя света“, „Моето невероятно лято с Тес“ и „Брат ми преследва динозаври“ са заглавията на филмите в тази селекция. И трите заглавия са заснети през 2019 година. Първият е германски, вторият е копродукция между Нидерландия и Германия, а третия е италиано-испански.

„Рока променя света“ е история за едно 11-годишно момиче, което израства с баща си в специалното селище за космически изследвания в Байконур в Казахстан.

"Сюжетът и историята напомнят доста на Пипи Дългото чорапче, само че историята на тази прекрасна червенокоса чаровница е пренесена в днешно време. Вдъхновението е дошло именно от творбата на Астрид Линдгрен, а става въпрос за 11-годишната Рока, която е принудена за няколко месеца да замине при баба си в Хамбург, тъй като нейния баща е взет на Международната космическа станция", допълни Светлана Дамянова.

„Брат ми преследва динозаври“ е режисиран от Стефано Чипани. В центъра на сюжета са Джио и брат му Джак - дете със синдром на Даун. Това е дебютен филм за 33-годишния режисьор по автобиографичния роман на Джакомо Мацариол, преведен на няколко езика. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57