Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо в миналото габровките ходели на пазар с игла

Габрово в миналото
Снимка: https://www.ngo.gabrovo.net/

Една любопитна история разказва защо габровки в миналото са ходели на пазар с игла. Историята потвърждава, че жителите на Габрово са хора пресметливи и не можеш лесно да ги надхитриш. 

В тези дни на пандемия Етнографският музей на открито „Етър“ край Габрово, който в други години със запролетяването се изпълва с хора, е затворен. Докато действа забраната за посещение на музеите, част от екипа на Етъра прави инвентаризация на културните ценности. Интересен предмет, съхраняван във фонда, привлича любопитството на специалистите: керамична буталка за биене на масло.

В етнографските музеи в страната, запазили предмети от бита на нашите предци, са показани единствено дървени буталки. Издължените съдове, които се стесняват в горната част и завършват с отвор, са майсторени от някогашните бъчвари. Съединявали тесни и дълги дъски, придържали ги с обръчи по подобие на буретата и бъчвите.

Съдът, който се съхранява в Етнографския музей на открито "Етър", е различен от познатите буталки, разказва уредничката Румяна Денчева.

"Материалът е нетрадиционен, защото първо е много чуплив, дървената буталка може да издържи много десетилетия. Докато тази буталка, едно ритване или едно блъсване и тя ще се чупи".

Буталката се е ползвала от габровското семейство Шкодреви. В техния дом, както и във всеки друг навремето, домакинята сама е биела масло за домочадието. 

В буталката се сипвало прясното мляко, биело се с дървено бутало, от време на време се доливала топла вода, и така се избивало маслото. В по-късен период гражданките оставили тази работа на селянките и започнали да купуват от тях. А иглата, с която габровките излизали на пазар, е свързана... с маслото.

"Нямало е габровка, която отива на пазар без игла да си купува масло, защото често пъти селянките са хитрували и са слагали в средата на маслото на купичката голяма ряпа, която изглежда добре, напълва съдчето и е украсена, само дето габровката, гражданката като започне да си реже от маслото, в един момент попада на ряпата и вижда, че е платила много пари за нещо, което не иска. Опитните габровки са знаели как да бодат маслото, когато го купуват, за да видят дали еднакво се боде навсякъде", разкрива Румяна Денчева.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25