Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За мнозина в обезлюдените села изолацията е ежедневие

Село Въглевци
Снимка: Здравка Маслянкова

171 български села са само територия на географската карта. Според демографските данни на Националния статистически институт към края на миналата година в 23 на сто от населените места у нас жителите са от 1 до 49. Област Велико Търново е на второ място в страната след Габрово по брой обезлюдени селища. В 58 села и махали във Великотърновско не се чува човешка реч.

Единственият жител на село Горановци в Балкана до Прохода на Републиката е 73-годишната Цана Цвяткова. Тя от години живее сама, от време на време се вижда с племенника си, но сега той не е при нея заради коронавируса и затрудненото пътуване, но и по икономически причини, споделя самотно живеещата балканджийка. Възрастната е с пенсия от 118 лева, които за нищо не стигат, но там, където живее няма откъде нищо да си купи.

„Как се оправям? Много трудно. Самота. С висока захар съм и не зная какво ще правя. Как изкарвам? От вкъщи до двора. Занимавам се с боб, с картофи, чесън, лукове, домати“.

Горановци е една от 16-те високопланински махали към кметското наместничество Райковци, разказва кметският наместник Петьо Коев.

„Десет са безлюдни. Сега в това извънредно състояние всеки си стои в дома. Аз им купувам лекарства. Ходя при личната лекарка, тя ги изписва за по три месеца тези, които минават през Здравната каса. Може да се каже, че се справяме. По принцип балканджиите са корави хора, никога не са капризничели. Тези, които живеят по махалите, знаят, че лукс няма. Кореспондират с мен, помагаме си взаимно и изобщо тук така сме свикнали“.

Село Райковци  Снимка: Здравка Маслянкова

Кметският наместник на Въглевци Илия Радев разказа, че напоследък основното му занимание е да прави адресни регистрации, за да могат близките на самотните старци да си идват безпроблемно към селото, за което се минава през контролно-пропускателния пункт на Велико Търново при Дебелец за Прохода на републиката.

„В списъка за гласуване са 39 човека. 82 сме регистрирали по настоящ адрес - близки, синове, дъщери и т.н. Нямаме изпаднали хора да не могат, т.е. общината, патронажът да се занимава с тях. Хляб имаме 4 пъти в седмицата. Нямаме проблеми. Засега нямаме човек, който да е останал гладен или самотен, без да е обслужен“, уверява Радев.

Пътят към село Емен                Снимка: Здравка Маслянкова

Издателят Иван Габеров изкарва извънредното положение в самоизолация в малкото великотърновско село Емен в подножието на живописния Еменски каньон. Вместо на книгите се е отдал на градинарство и на брегоукрепителни дейности по реката, минаваща покрай дома му. Споделя, че в последните две седмици не е имал щастието да говори с човек очи в очи.

Да живееш на село изолиран е прекрасно, но да си изолиран насила не е най-доброто нещо, което може да ти се случи, защото ние не сме обвързани със селския живот, ние сме градски хора, които използват извънградска среда за по-добро съществуване и е адски неудобно. Колкото и да е странно, липсва ми свободата да реша дали да остана или да отида някъде, липсва ми контактът със семейството. Садя домати, занимавам се с реката, която е направила бели, натрупала е клони“, описва ежедневието си Габеров.

Единствените жители на високопланинската махала Терзиите са земеделските производители Мария и Дончо Дончеви. Преди 24 години са си избрали да живеят на село и днес са единствените в махалата. Отглеждат 110 кошера с пчели и 80 крави и телета. Единственото, което им липса, е 28-годишният им син, който е в Стара Загора. Не са виждали повече от месец. Ежедневието ни с нищо не се различава от дните, когато я нямаше заразата, споделя Мария Дончева.

При нас не се усеща. Ние сме си на село, не е както в града. Работим си. Сутрин като станем, имаме си работа за вършене - градинка, с животните се занимавам, когато трябва и с пчелите. Както едно обикновено ежедневие. Свиква се да живееш сам“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09