Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Габриел: Европа трябва да бъде дом на науката и иновациите

Следващият бюджет на програмата "Хоризонт Европа" ще бъде знаков

Снимка: БТА

Разработването на ваксина отнема години и не можем да правим компромис нито с нейната безопасност, нито с нейната ефикасност. Има строги правила и критерии, които трябва да бъдат спазвани, отбеляза в интервю за "Хоризонт" еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел по повод глобалните усилия за откриване на ваксина срещу коронавируса, причиняващ Covid-19.

„Факт е обаче и, че за първи път наблюдаваме такава безпрецедентна мобилизация в целия Европейски съюз на научно-изследователските организации, на компаниите. За първи път в тази сфера работят много интензивно суперкомпютърните центрове, които позволяват за много по-кратко време да се преминават етапи, които в нормален период отнемат месеци. Никой не би могъл да каже кога точно ще бъде готова ваксината. Това, което сега за нас е важно, е да подкрепим европейските компании, защото две от европейските компании са сред най-напредналите. И двете споделиха очакванията си да започнат клинични тестове с първа група от 200 човека в периода юни-юли“, уточни Мария Габриел в предаването "Хоризонт до обед".

Критична е фазата с производствения капацитет, защото след клиничните изпитания ще дойде този етап, посочи Мария Габриел. На 4 май ще стартира глобалната инициатива за отговор на коронавируса, целяща набирането на 7.5 милиарда евро, за да се ускори работата в три направления: ваксина, диагностични тестове и медикаменти, каза Габриел.

Covid-19 ни показа още веднъж колко са важни инвестициите в наука и иновации, подчерта Мария Габриел. Тя изтъкна, че е от особена важност следващият бюджет на програмата „Хоризонт Европа“ да даде ясен знак, че науката е част от нашия живот.

Какво ще се случи с програмата за академичен обмен Програмата „Еразъм“? При настъпването на кризата с Covid-19 е имало 165 хиляди участници по „Еразъм+“, 60 на сто от тях са прекъснали мобилността си, 40% са продължили своята мобилност, като тя е преминала към онлайн обучение, сочат обобщените данни към момента.

Планът за цифрово образование трябва да бъде актуализиран, заяви още Мария Габриел.

Победителите от първия по рода си паневропейски хакатон в условия на кризата с коронавируса, който се проведе през уикенда, ще бъдат обявени на 30 април. Поставен е бил световен рекорд с предадените над 2 142 решения, участниците са били 20 966, а България е била силно представена с 303 участници, изтъкна еврокомисарят.

В Европа има изключително много идеи, сега предизвикателството е да се превърнат в реални проекти, смята Мария Габриел. „В Европа имаме стартъпи, имаме иноватори – сега е важно те да усетят, че Европа е техният дом, че тук могат да развият идеите си и то не само до състояние на прототип, а да стигнат до фаза, в която да се комерсиализират, в която да се прилагат“, коментира Мария Габриел.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09