Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Габриел: Европа трябва да бъде дом на науката и иновациите

Следващият бюджет на програмата "Хоризонт Европа" ще бъде знаков

Снимка: БТА

Разработването на ваксина отнема години и не можем да правим компромис нито с нейната безопасност, нито с нейната ефикасност. Има строги правила и критерии, които трябва да бъдат спазвани, отбеляза в интервю за "Хоризонт" еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел по повод глобалните усилия за откриване на ваксина срещу коронавируса, причиняващ Covid-19.

„Факт е обаче и, че за първи път наблюдаваме такава безпрецедентна мобилизация в целия Европейски съюз на научно-изследователските организации, на компаниите. За първи път в тази сфера работят много интензивно суперкомпютърните центрове, които позволяват за много по-кратко време да се преминават етапи, които в нормален период отнемат месеци. Никой не би могъл да каже кога точно ще бъде готова ваксината. Това, което сега за нас е важно, е да подкрепим европейските компании, защото две от европейските компании са сред най-напредналите. И двете споделиха очакванията си да започнат клинични тестове с първа група от 200 човека в периода юни-юли“, уточни Мария Габриел в предаването "Хоризонт до обед".

Критична е фазата с производствения капацитет, защото след клиничните изпитания ще дойде този етап, посочи Мария Габриел. На 4 май ще стартира глобалната инициатива за отговор на коронавируса, целяща набирането на 7.5 милиарда евро, за да се ускори работата в три направления: ваксина, диагностични тестове и медикаменти, каза Габриел.

Covid-19 ни показа още веднъж колко са важни инвестициите в наука и иновации, подчерта Мария Габриел. Тя изтъкна, че е от особена важност следващият бюджет на програмата „Хоризонт Европа“ да даде ясен знак, че науката е част от нашия живот.

Какво ще се случи с програмата за академичен обмен Програмата „Еразъм“? При настъпването на кризата с Covid-19 е имало 165 хиляди участници по „Еразъм+“, 60 на сто от тях са прекъснали мобилността си, 40% са продължили своята мобилност, като тя е преминала към онлайн обучение, сочат обобщените данни към момента.

Планът за цифрово образование трябва да бъде актуализиран, заяви още Мария Габриел.

Победителите от първия по рода си паневропейски хакатон в условия на кризата с коронавируса, който се проведе през уикенда, ще бъдат обявени на 30 април. Поставен е бил световен рекорд с предадените над 2 142 решения, участниците са били 20 966, а България е била силно представена с 303 участници, изтъкна еврокомисарят.

В Европа има изключително много идеи, сега предизвикателството е да се превърнат в реални проекти, смята Мария Габриел. „В Европа имаме стартъпи, имаме иноватори – сега е важно те да усетят, че Европа е техният дом, че тук могат да развият идеите си и то не само до състояние на прототип, а да стигнат до фаза, в която да се комерсиализират, в която да се прилагат“, коментира Мария Габриел.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17