Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: Днешните млади не биха допуснали диктатура

Проф. д-р Веселин Вучков
Снимка: БГНЕС

Невъзможно е да се отвори врата към диктатура в България в настоящия момент. Така смята Веселин Вучков, преподавател по наказателно право в Нов Български университет, бивш министър на вътрешните работи от 7 ноември 2014 до 11 март 2015 г.

"Сега има много по-големи възможности, много по-широки, за повишаване на гражданското самосъзнание и това, на което най-много разчитам и аз, все пак имам известен опит в политиката, е, че младите хора не са безразлични към съдбата на своето отечество. Освен всичко друго, много трудно могат да бъдат подведени от хора, които смятат, че са незаменими и които смятат, че в обстановка на епидемия, извънредно положение ще накара хората да мислят много по-малко за абсолютно задължителните реформи, включително да кажем в здравеопазването, МВР и служби за сигурност, които са императивно необходими, за да може целият ни народ да живее малко по-добре", подчерта проф. д-р Веселин Вучков в предаването "Хоризонт до обед". 

Вучков е автор на предговора на книгата на Никола Долапчиев "България - превръщането в сателит", която описва постепенната съветизация на всички сфери в обществения живот у нас след 1944 година.

Проф. Никола Долапчиев е виден български юрист, професор по наказателно право и член на Българската академия на науките. Бил е адвокат на принц Кирил.

"Никола Долапчиев е познат на нас, юристите, макар и в много по-тесен кръг, мога да кажа със съжаление. Това е един от най-известните преподаватели по наказателно право в Софийския университет, Юридическия факултет. Човек с европейска, бих казал в някаква степен и световна известност. Той е защитил дисертация в Германия - 1924 година, след това специализира в много страни по света. От 1933 година е редовен професор по наказателно право в Софийския университет. Около 10 години оглавява катедрата по наказателно право и съдопроизводство там", обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Веселин Вучков, 

Никола Долапчиев е привърженик на политически кръг "Звено" и се озовава в Отечествения фронт. Стига до поста подпредседател на Българската академия на науките и изкуствата в края на 1944. Той е един от учредителите и заместник-председател на Съюз на учените.

"Обаче за година-две в него се натрупва такова огромно разочарование, заради доминацията на Комунистическата партия, включително и над съюзниците в Отечествения фронт", разказа Веселин Вучков.

През август 1947 Никола Долапчиев е изпратен като пълномощен министър в Лондон. Книгата "България - превръщането в сателит" е издадена през 1971 година на английски език от българска емигрантска общност в Рио де Жанейро, Бразилия. В нея Никола Долапчиев представя модела, чрез който Съветският съюз прониква във всички държави от завладения Източен блок

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33