Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Веселин Вучков: Днешните млади не биха допуснали диктатура

Проф. д-р Веселин Вучков
Снимка: БГНЕС

Невъзможно е да се отвори врата към диктатура в България в настоящия момент. Така смята Веселин Вучков, преподавател по наказателно право в Нов Български университет, бивш министър на вътрешните работи от 7 ноември 2014 до 11 март 2015 г.

"Сега има много по-големи възможности, много по-широки, за повишаване на гражданското самосъзнание и това, на което най-много разчитам и аз, все пак имам известен опит в политиката, е, че младите хора не са безразлични към съдбата на своето отечество. Освен всичко друго, много трудно могат да бъдат подведени от хора, които смятат, че са незаменими и които смятат, че в обстановка на епидемия, извънредно положение ще накара хората да мислят много по-малко за абсолютно задължителните реформи, включително да кажем в здравеопазването, МВР и служби за сигурност, които са императивно необходими, за да може целият ни народ да живее малко по-добре", подчерта проф. д-р Веселин Вучков в предаването "Хоризонт до обед". 

Вучков е автор на предговора на книгата на Никола Долапчиев "България - превръщането в сателит", която описва постепенната съветизация на всички сфери в обществения живот у нас след 1944 година.

Проф. Никола Долапчиев е виден български юрист, професор по наказателно право и член на Българската академия на науките. Бил е адвокат на принц Кирил.

"Никола Долапчиев е познат на нас, юристите, макар и в много по-тесен кръг, мога да кажа със съжаление. Това е един от най-известните преподаватели по наказателно право в Софийския университет, Юридическия факултет. Човек с европейска, бих казал в някаква степен и световна известност. Той е защитил дисертация в Германия - 1924 година, след това специализира в много страни по света. От 1933 година е редовен професор по наказателно право в Софийския университет. Около 10 години оглавява катедрата по наказателно право и съдопроизводство там", обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Веселин Вучков, 

Никола Долапчиев е привърженик на политически кръг "Звено" и се озовава в Отечествения фронт. Стига до поста подпредседател на Българската академия на науките и изкуствата в края на 1944. Той е един от учредителите и заместник-председател на Съюз на учените.

"Обаче за година-две в него се натрупва такова огромно разочарование, заради доминацията на Комунистическата партия, включително и над съюзниците в Отечествения фронт", разказа Веселин Вучков.

През август 1947 Никола Долапчиев е изпратен като пълномощен министър в Лондон. Книгата "България - превръщането в сателит" е издадена през 1971 година на английски език от българска емигрантска общност в Рио де Жанейро, Бразилия. В нея Никола Долапчиев представя модела, чрез който Съветският съюз прониква във всички държави от завладения Източен блок

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45